obezite ve çocuklar

Çocuğunuzun Kilo Alma Nedeni Okul Kantini Olabilir

Her geçen gün artan obezite, çağımızda çocuklarda da önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Erişkin dönemde obez olanların 1/3’ ünde obezite, çocukluk çağında başlar. Geleceğimiz olan çocuklarda şişmanlık sıklığının artması, hipertansiyon, insülin direnci, kolesterol, kalp damar hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarının artmasına neden olacaktır.

Sağlık Bakanlığının yaptığı ‘Çocukluk Çağı Obezite Araştırması Sonuçları’na göre Türkiye’de her 5 çocuktan birisi şişmandır. Çocukluk döneminde ki şişmanlığı hormonal ve genetik faktörler dışında kızartılmış, hamur ağırlıklı, yağ, şeker ve tuz oranı yüksek besinleri sık tüketmeleri, meyve sebze tüketimlerinin az olması, fast food ağırlıklı beslenmeleri, hareketsiz olmaları tetiklemektedir. Çocuklarda kilo alımını tetikleyen en önemli unsurlardan biri de okul kantinlerinden tüketilen besinlerdir.

Obezite ve Çoçuklar

Çocuklar, zamanlarının büyük çoğunluğunu okulda geçirmekte, bu nedenle gün içinde beslenmelerinin büyük kısmını okul kantinlerinden karşılamaktadırlar. Kantinlerde satılan cips, çikolata, patates kızartması, meyve suları, asitli içecekler, poğaça tarzı karbonhidrat oranı yüksek besinler çocuklarda kilo alımını tetiklemekte ve obezitenin artmasına neden olmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı obeziteyi önleme amaçlı okul kantinlerine düzenlemeler getirmiş, okul kantinleri denetimleri artmıştır. Çocuklarda, şişmanlığa, diyabete ve kalp hastalıklarına neden olabileceğinden, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan gazlı içecekler, kızartmalar ve cipslerin satışı yasaklanmış, bunların yerine süt, yoğurt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve meyvelerin tüketimine yer verilmiştir.

Ülkemizde yapılan bu düzenlemelerin yanında en büyük görev ailelere düşmektedir. Çocuklar ailede gördüklerini uygulamakta, ebeveynlerini örnek almaktadırlar. Bu nedenle çocuklara doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırmak, spor yapmaya yönlendirmek hem bedensel hem bilişsel olarak daha sağlıklı büyümelerini sağlayacaktır.

Çocuklarınızı kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin. Her sabah kahvaltı yapmaları, ders başarılarını da arttıracaktır.

Okula götürmeleri için ara öğün şeklinde yiyebilecekleri ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar, kuru kayısı, incir, üzüm gibi kuru meyve tarzı sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamaya özen gösterin.

Eğer çocuğunuz öğle yemeğini okulda yiyorsa, kantinden alacağı abur cubur yerine, peynirli, etli veya tavuklu sandviç tarzı besinler, besinler beslenmesine eklemeye çalışın.

Çocuklarınıza fiziksel aktivite ve hareket etme alışkanlığı kazandırın. Asansörler yerine merdivenleri kullanmalarını, sevdikleri spor dallarına yönelmelerini sağlayın.

Olabildiğince kantinden alacakları besinlerinde sağlıklı besinler olmasına dikkat edin ve bu konuda çocuklarınızı bilinçlendirin.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?