1 Tatlı Kaşığı Vişne Reçeli Kaç Kalori?

Anadolu coğrafyasında reçelin sabah ve öğle kahvaltıları açısından ayrı bir önemi bulunur. Birbirinden farklı meyvelerden yapılabilen çok çeşitli reçel türü bulunurken, bazı meyveler reçel kullanımında daha fazla öne çıkar. Bu noktada da vişne reçeli, yaygın olarak tercih edilen reçel çeşitlerinden birisidir. Vişne reçeli içeriğinde yer alan zengin mineral ve vitaminleri faydalı bir besin olmasını sağlasa da reçel yapımında kullanılan yüksek miktardaki şekerin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Özellikle de fazla kilolar ile mücadele eden kişiler için tüketimi önerilmez veya çok düşük seviyelerde tutulmaktadır. 1 tatlı kaşığı vişne reçeli 14 (kcal) kalori değerine sahiptir. Uzman diyetisyen tarafından hazırlanan kişiye özel diyet sabah veya öğlen öğünlerinde çok nadir şekilde kullanılır.

Sağlımıza Etkisi

C vitamini, potasyum, folik asit ve lif açısından zengin bir içeriğe sahip olan vişne, son derece faydalı bir meyvedir. Ancak taze olarak tüketilmesi insan sağlığı açışından mevcut olan faydalarından etkin şekilde yararlanılabilmesi için gereklidir. Bu yüzden vişnenin komposto veya pasta süslemesi gibi kullanımlarından birisi olan reçel hali hem piştiği hem de yüksek miktarda şeker ile etkileşim içerisinde olduğundan dolayı faydalarının önemli bir kısmını yitirir. Bu durumda vişne reçelinin yalnızca tatlı bir lezzet olarak aralıklarla tüketilmesine neden olmaktadır. Uzman diyetisyen tarafından hazırlanan kişiye özel diyet programlarında vişne reçeli pek fazla kullanılmaz.

Besin Değerleri

1 tatlı kaşığı vişne reçeli 14 (kcal) kalori içerir.

1 tatlı kaşığı vişne reçelinde 3.35 mg. Karbonhidrat bulunur.

1 tatlı kaşığı vişne reçelinde 0.02 gr. Protein bulunur.

1 tatlı kaşığı vişne reçeli 0.01 yağ ve 0.02 lif içerir.

1 tatlı kaşığı vişne reçeli 0.05 mg. Sodyum, 2.2 mg. Potasyum ve 0.2 mg. Kalsiyum içerir.

1 tatlı kaşığı vişne reçelinde 0.5 mg. A vitamini ve 0.02 mg C vitamini bulunur.

Vişne reçeli kolesterol içermez.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Zengin besin değerlerine karşın reçel formuna dönüşümünde önemli kısmını yitirmesi ve yüksek miktarda şeker içeriyor olması vişne reçelinin diyet listeleri açısından ideal bir besin olmaktan çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden de pek fazla diyette kullanımı söz konusu olmamaktadır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?