1 Adet Makaron Kaç Kalori?

Dünya genelinde yaygın şekilde üretilen bir tip tatlı türü olan makaron, İtalya’  ya özgüdür. İlk defa İtalya’ da üretilen makaron, toz badem, yumurta ve pudra şekerinden üretilir. İlk defa İtalya’ da üretimi gerçekleştirilmiş olmasına karşın makaronun dünyaya açılışını Fransa yaptığı geliştirmeleri ile sağlamıştır. Günümüzde de yaygın olarak tüketilen dünyaca ünlü tatlı türlerinden birisi konumunda yer alır. İnternet diyetisyeni tarafından oluşturulan diyet listelerinde pek fazla tüketimine yer verilen bir tatlı türü değildir. Çünkü 1 adet makaron 175 (kcal) kalori değerine sahip olması ile vücutta fazlasıyla kalori alımına ve kilo oluşumuna neden olmaktadır.

Sağlımıza Etkisi

Makaronun içeriğinde yer alan temel bileşenleri çerçevesinde özellikle de A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor açısından zengin mineral içeriğine sahip olmasına karşın makaronunun insan sağlığı açısından etkileri çok da yüksek değildir. Hatta içerdiği yüksek miktardaki şeker ve kalori ile vücutta yağ oluşumuna neden olarak, fazla kilo probleminin oluşmasına neden olur. Özellikle de yüksek oranlarda tüketilmesi halinde makaron, insan vücudunda yüksek şeker seviyesinin oluşmasına ve şeker kaynaklı hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Aynı zamanda da makaron gibi tatlı tipleri, yoğun ve sık tüketilmeleri durumunda modern çağın en önemli sağlık problemleri arasında yer alan ‘obezite’ rahatsızlığının da meydana gelmesine neden olabildiği biliniyor. Bu gibi etkileri göz önünde bulundurulduğunda internet diyetisyeni tarafından tercih edilen diyet programına zenginlik katacak niteliklerdeki tatlı tipleri arasında yer almaz.

Besin Değerleri

1 adet makaron 175 (kcal) kalori içerir.

1 adet makaronda 7.99 gram yağ bulunur.

1 adet makaron 3.44 gram protein ve 22 gram karbonhidrat içerir.

1 adet makaronda 3.87 mg kolesterol bulunur.

1 adet makaron 93.12 mg sodyum, 145.978 mg potasyum ve 50.32 mg kalsiyum içerir.

1 adet makaron18.03 A vitamini ve 01.4 mg C vitamini barındırır.

1 adet makaron 0.68 mg demir içerir.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Günümüzün popüler ve en çok tercih edilen tatlı tiplerinden birisi olan makaron, diyet yapan kişiler için uzman diyetisyen tarafından pek fazla önerilmez. Ancak diyet listelerinde çeşitlilik oluşturulması amacı ile çok nadir olarak da olsa kişinin vücut değerlerine bakılarak, düşük miktarda tüketimi konusunda izin verilmesi de söz konusu olabilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?