1 Yaprak Marul Kaç Kalori?

Çok eski tarihlerden bu yana insanların sofralarında kendisine yer bulan önemli bir salata malzemesi olan marul, günümüzde de yaygın şekilde tüketilmektedir. Hem kendisine has lezzeti hem de mevcut faydaları ile marul salataların vazgeçilemez malzemelerinden birisidir. Yeşillikler arasında en sık tüketilenlerden birisi olan marulun ‘kıvırcık marul’, ‘kırmızı marul’ ve ‘göbek marul’ şeklinde yaygın olarak bilinen ve tüketilen 3 farklı türü bulunur. Günümüzde marulun sağlıklı zayıflama yeşilliği olduğu yönünde bir görüş bilim dünyasında hakimdir. 1 yaprak marul 2 (kcal) kalori değerine sahiptir ve diyetlerde yaygın şekilde yer kaplayan salataların baş elamanı konumunda bulunur.

Sağlımıza Etkisi

İçeriğinde bulunan beta karoten ile kansere karşı mücadelede, kalp rahatsızlıkları riskinin düşürülmesinde ve gözde görülebilen katarakt rahatsızlığına ilişkin iyileştirici etkileri dolayısı ile yoğun olarak tüketilmesi önerilir. Yüksek miktardaki folik asit içeriği sayesinde özellikle hamile bayanların gebeliklerinde bebeklerin nöral tüp kusuru sorunu ile karşı karşıya kalmamasını sağlar. Ayni şekilde annenin immün sisteminde direncin daha yüksek olmasını sağlayarak, enfeksiyonlara karşı etkin bir koruma sağlar. Önemli düzeyde bir yağ yakıcı olan marul, sağlıklı zayıflama arzulayan herkes tarafından mutlaka tüketilmesi gerekir. İçeriğindeki bitkisel lifler ile tok tutucu bir etki oluşturarak, sürekli yemek yeme ihtiyacının ortaya çıkmamasını sağladığı gibi tüketilen besinlerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı oluyor.

Besin Değerleri

1 yaprak marul 2 (kcal) kalori içerir.

1 yaprak marul 0.17 mg. Karbonhidrat içerir.

Marul içeriğinde kolesterol bulunmaz.

1 yaprak marulda 0.13 gram lif bulunur.

1 yaprak marul 0.09 gram protein ile 0.02 gram yağ içerir.

1 yaprak marul 3.6 mg. Kalsiyum, 28 mg. Potasyum ve 0.8 mg. Sodyum içerir.

1 yaprak marulda 26 mg. A vitamini ve 2.4 mg. C vitamini içerir.

1 yaprak marul 0.11 mg. Demir içerir.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Kalori açısından düşük seviyedeki yeşilliklerden birisi olan marul, tüketilmesi durumunda zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor. Bu nedenle de online diyet listelerinde kullanıldığı görülür. Yine de diyetisyenin gerçekleştirileceği değerlendirmelerin diyet programı belirlemede önemli olduğunun unutulmaması gerekir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?