1 Kase Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Günün en önemli öğününü kahvaltı oluşturur. Bu yüzden kahvaltıların vücudun gün içerisinde gereksinim duyacağı tüm besin değerlerini alabilmesini sağlayacak şekilde yapılması gerekir. Bu noktada kalori değerleri faktörü göz önünde bulundurulması ve daha çok doğanın sunduğu sağlıklı besinlerin tercih edilmesi gerekir ki günümüzde diyet listeleri içerisinde de sıklıkla kullanılan yulaf ezmesi öne çıkıyor. Vücut açısından pek çok faydası ve yüksek enerji deposu olması nedeni ile diyet programlarında yulaf ezmesi, sabah öğünleri için kullanılabiliyor. Yaklaşık olarak 100 gram gelen 1 kase yulaf ezmesi 370 (kcal) kalori değerine sahiptir. Bu yönü yulaf ezmesinin diyet listeleri için tartışmasız bir besin olmaktan çıkarmaktadır.

Sağlımıza Etkisi

Yulaf ezmesi, vücutta temizleyici ve yenileyici etkiye sahiptir. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki aminoasit ile karaciğerde ‘lektin’ üretimini tetikler ve vücuttaki toksinlerin en hızlı şekilde atılmasını sağlar. Yulaf ezmesinin en bilinen özelliklerinin başında ise metabolizmanın ve tüm sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olacak bir lif kaynağı olması gelmektedir. Yulaf ezmesinin lif içeriği arter duvarlarının temizlenmesi açısından da kesinlikle diyet yapılsın ya da yapılmasın düzenli olarak tüketilmesi önerilir.  Vücutta ‘kan şekeri’ düzenini oluşturan yulaf ezmesi, diyabet rahatsızlığı bulunanlar açısından önemli bir yardımcı olur. Diyabet diyeti açısından olduğu kadar zayıflama diyetleri içinde sindirimi düzenleyici ve yemek ardından vücuttaki ‘glisemik’ seviyelerini koruması nedeni ile diyet listeleri içerisinde kullanıldığı görülür.

Besin Değerleri

1 kase yulaf ezmesi 370 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 kase yulaf ezmesinde 63.29 mg karbonhidrat bulunur.

1 kase yulaf ezmesi içeriğinde 7 gram yağ ve 12.53 gram protein bulunur.

1 kase yulaf ezmesi 5.43 gram lif içerir.

1 kase yulaf ezmesi 7 mg soydum, 348 mg potasyum ve 54 mg kalsiyum içerir.

1 kaset yulaf ezmesinde  4.61 mg demir bulunur.

Yulaf ezmesinde kolesterol bulunmaz.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Günümüzde sağlıklı yaşam ve zayıflama gibi konularda tercih edilen en popüler besinlerden birisi olan yulaf ezmesi, yüksek lif içeriğiyle öne çıkmaktadır. Ancak yulaf ezmesinin mevcut yüksek kalori değerinin de özellikle ‘kilo verme’ hedefli tüketiminde kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

1 Yorum

 1. Ahmet Ahmet
  17 Haziran 2020

  Makalenizin ilk paragrafının son cümlesi “Bu yönü yulaf ezmesinin diyet listeleri için tartışmasız bir besin olmaktan çıkarmaktadır.” şeklindedir.
  Biraz anlam düşüklüğü oluşmuş.Buradan yulaf ezmesinin diyet listeleri için tartışmalı bir besin olduğu anlamı çıkmaktadır. Ya da anlatmak istediğinizi ben anlamamış olabilirim.
  Verdiğiniz bilgiler ve yaptığınız paylaşımlar için teşekkür ederim.
  İkinci bir husus sanırım site ayarlarıyla ya da düzenlemesiyle ilgili.Yorum yazdıktan sonra gönder tuşuna bastığımda e-mail adresi girilmesi istenmekte.Halbuki e-mail kutucuğunda “not necessary” yani gerekli değil ifadesi yer alıyor.Bu da düzeltilebilirse iyi olur.
  Saygılar…

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?