kivi kaç kalori

1 Adet Kivi Kaç Kalori?

kivi kalori

Kivi

1 Adet Orta Boy (74 gram) 
45 kcal
1 Porsiyon (100 g)
61 kcal

75%
Sağlık Puanı: 4/5

Kivi, çoğu avrupa ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de çok geç yetiştirilmeye başlanmıştır. Kivinin asıl yetiştiği ve dünyaya dağıldığı yer, Çin’in Yangsite bölgesidir. Gerek lezzet açısından, gerek de sağlık açısından çok önemli bir meyvedir. İçerdiği yüksek C vitamininden dolayı, güçlü bir antioksidan olarak bilinir. Sağlıklı kilo vermek veya kilo kontrolü sağlamak için bir adet kivi kaç kalori diye sormak kaçınılmazdır. Yaklaşık olarak 74 gr olan bir adet kivi 45 kcal kaloridir. Kivi, içeriğinde az şeker bulunduran meyvelerden biri olsa da, Diyetisyen Tuğçe Sert, günlük meyve tüketimi sınırı aşılmadan, tüketilmesi gerektiği  konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Diyet yaparken, insanlar yedikleri herşeyi ölçerek daha denetimli bir tüketim yapmayı amaçlarlar, bu yüzden de listelerinde olan her besine çok dikkat ederler. Diyetisyen olarak bir danışanınıza beslenme planı hazırladığınız da, 1 porsiyon meyve ara öğünün içerinde kivi alternatifi bulunuyorsa, kivi kaç kalori sorusu da akabinde gelecektir.

Besin Bilgileri
1 Adet = 1 Porsiyon Karşılığı
Porsiyon 1

Porsiyon başına değerler
Kalori 45
% Günlük Değerler(GD)*
Toplam Yağ 0.5g 1%
Doymuş Yağ 0g 0%
Trans Yağ 0g
Kolestrol 0mg 0%
Sodyum 0mg 0%
Total Carbohydrate 11g 4%
Lif 2.0g 7%
Toplam Şeker 6.50g
İçeriğinde g Şeker ilaveli 0%
Protein 1g

Vitamin D 0mcg 0%
Kalsiyum 30mg 3%
Iron 0.18mg 1%
Postasyum 230mg 5%
Vitamin C 69%

*Günlük Değerler(GD), bu besini tükettiğiniz de sizin için günlük gerekli olan miktarın yüzde kaçını aldığınızı gösterir. (Bu değerler 2000 kcal diyet örneğine göre belirlenmiş olup, size uygun diyette az ya da çok olabilir. Diyetisyeninize danışınız.)

Kivinin faydaları nelerdir?

İçeriğindeki(A, C ve D) vitamin ve mineraller sayesinde, vücut direncini korur. Aynı zamanda, cildinize ve saçınıza olan faydaları saymakla bitmez. Antioksidan seviyesi yüksek olan meyvelerin başında gelen kivi, pek çok sağlık problemine iyi gelir. Antioksidan etkisi sayesinde, kış hastalıları olarak bilinen, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı korur. Suda çözülebilen ve bir antioksidan olan C vitamini, vücut dokularını ve sistemler onarımında büyük rol almaktadır. Kivi, solunum yolu problemi yaşayan insanlar için, mucizevi bir meyvedir. Bu yüzden, kivi kalorisi konusuna dikkat edelim derken, faydalarını göz ardı etmeden, kış aylarında tüketilmesi faydalı olur. Özellikle çocuklarda görülen, hapşırma, geniz tıkanıklığı, nefes darlığı ve kronik öksürük gibi sorunlarda oldukça etkilidir.

Diyette kivi yenir mi?

Kivi, eskiye nazaran ülkemizde çok yaygınlaştı ve uygun fiyatından dolayı, düşük bütçeli diyet planlamamı rica eden danışanlarımında listesine giriş yaptı. Diyette kivi yenir mi sorusu, sık sık danışanlarım tarafından bana sorulmaktadır. Çoğunuzun bildiği üzere, ara öğünlerimizde bir porsiyon meyveye izin vermekteyiz ve kivi de güzel bir alternatif olabilir tabiki. Kivi, iştah kesici özelliği sayesinde, açlık hissini dengede tutma konusunda önemli bir role sahiptir. Kivi, içeriğinde az şeker bulunduran meyvelerden olduğundan, diğer meyvelere nazaran diyet listelerinde daha çok yer bulur ve bu yuzden kivi kalorisi düşük meyvelerdendir diyebiliriz. Sağlıklı kilo vermek veya kilo kontrolü sağlamak için, bütün diyet listelerinde, meyve yerini alır. Metabolizmayı hızlandıran ve aynı zamanda sindirimi kolaylaştıran bu meyvemiz, kivi kaç kalori soruna hep maruz kalmaktadır. Diyetisyen Tuğçe Sert, her zaman olduğu gibi, kivi tüketiminde de, kontrollü beslenmeyi öneriyor. Yaklaşık olarak 74 gr olan bir adet kivi 45 kcal kaloridir.

Kivi detoks suyu kaç kalori?

Son zamanlarda önemi günden güne artan, çeşitli sebze ve meyvelerin detoks suyu yapılmaktadır. Kivi, yaklaşık olarak turunçgillerden 3, 4 kat daha fazla C vitamini içerir, bu yüzden kivi detoks suyu, vücut direncini korumak için çok önemlidir. Özellikle kış aylarında, kivi detoks suyu hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır. Bu noktada, kullandığımız kivi miktarı ve eğer ek olarak şeker de ekliyor isek, hesaplamamız bu şekilde dikkate alınmalıdır.

Kivi zayıflatır mı ?

Danışanlarımdan son zamanlarda, Kivi zayıflatır mı sorusu, sık sık gelmektedir.  Yaklaşık 74 gr olan bir adet kivi 45(kcal) kaloridir. Kivi, içeriğindeki vitaminler, minareller, lifler ve yağ asitleri sayesinde, sağlıklı kilo vermek ve kilo kontrolü için, yüksek öneme sahiptir. Düşük kalorili ve az şeker barındıran kivi, ve aynı zamanda sindirim yardımcı bir özelliğinin olmasından dolayı, bu meyvemiz diyet listelerinde kullanılabilir.

Kivi zayıflatır mı? Kivi kaç kalori? Kivinin faydaları nelerdir? Diyette kivi yenir mi? sorularını siz değerli okurlarım ve danışanlarım için cevaplamanın mutluluğunu yaşıyorum. Diğer besinler için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz (kaç kalori sayfasının linkine gidebiliriz buradan)

Kivi Kaç Kaloridir?

Ortalama bir adet kivi 74 gr ve 45 kcal kaloridir ve bu oranını 11 g karbonhidrat içerir. Peki şeker bakımından incelediğimiz zaman, 6.5 g şeker içerdiğini görüyoruz. Bunun yanında, 30 mg kalsiyum ve 230 mg potasyum içeren kış meyvesi, 2g da lif içermektedir. Daha önceden belirttiğimiz gibi, iyi bir C vitamini olan kivi adedinde 69 mg C vitamini içerir. (Kaynak)Portakal ile karşılaştırmak için, portakal kaç kalori makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz