1 Adet Çilek Kaç Kalori?

İlkbahar ve yaz dönemine özgü, sıcak havaların serinletici ve eşsiz lezzeti olan çilek, tüm kendisine has özellikleri altında geniş besin değerleri barındırır. Özellikle de çilek fazla kilo problemlerine karşı verilen mücadelede en önemli yardımcı meyveler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Çilek içeriğinde bulunan besin değerlerine ek olarak 1 adet çilek 5 (kcal) kalori değerine sahip olması ile diyet listeleri içerisinde zengin yaratmak üzere ve beraberinde faydalarından yararlanmak üzere yaygın şekilde kullanılıyor.

Sağlımıza Etkisi

Çilek içeriğinde bol miktarda A ve C vitamini ile birlikte B6 ve B12 vitaminleri de bulunur. Aynı zamanda da kalsiyum, demir, sodyum, manganez, magnezyum, potasyum, fosfor gibi pek çok vücut açısından yararlı besin bileşenini de içerir. Cilt sağlığının korunmasında, hücre yapısını yenileyici özelliği ile fazlasıyla etki sağlar. Kolesterolünde dengelenmesine yardımcı olan çilek yüksek miktardaki kalsiyum içeriği ile de kemik sağlığının en iyi şekilde korunabilmesine yardımcı olur. Antioksidan yönünden en güçlü meyveler arasında görülen çilek, kanser türlerine karşı yüksek direnç göstererek, kansere yakalanma riskini düşürür. Vücut immün sistem direnci kazandıran, enerji veren çilek, romatizmal hastalıkların yaratmış olduğu semptomlara da etkili çözüm oluşturur. Sindirim sistemini düzenleyebilmesi ve bu yönüyle zayıflamaya yardımcı olması diyet listeleri içerisinde sıklıkla kullanılan meyvelerden olmasını sağlıyor.

Besin Değerleri

1 adet çilek 5 (kcal) kalori içerir.

1 adet çilekte 0.12 gram protein, 0.06 gram yağ ve 0.3 gram lif bulunur.

1 adet çilek 0.45 mg. Sodyum, 21.75 mg. Potasyum ve 3.75 mg. Kalsiyum içerir.

1 adet çilekte 1.2 mg. A vitamini, 9.75 mg. C vitamini bulunur.

1 adet çilekte 0.14 mg. Demir bulunur.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Lif içeren besinlerden olmasıyla çilek, uzun süreler tok tutucu etkide bulunur. Bunun haricinde sindirim sistemini düzenlemesi ve hücre yenileyici ve koruyucu etkisi nedeni ile çilek online diyetisyen tarafından hazırlanan özel diyet programlarında sıklıkla kullanılan meyveler arasında yer alır. Ancak çilek şeker içeriyor olması nedeni ile kullanımı bazı vakalarda uygun olmadığından veya düşük miktarda kullanılabileceğinden mutlaka diyetisyenin kişinin vücut değerlendirmeleri dikkate alınmalıdır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?