Diyetisyen Tuğçe Sert

Vücut Tipinize Göre Beslenin

Bazı danışanlarım kilo vermekte zorlandıkları, bazı danışanlarım da kilo almakta sorun yaşadıkları için şikayetçi olurlar. Bunun sebeplerinden biri de her kişinin farklı vücut tipine sahip olmasıdır. Vücut tipinizi farkında olarak spor ve diyet yaparsanız hedefinize daha çabuk ulaşabilirsiniz. Peki, siz hangi vücut tipine sahipsiniz. Kilo vermek ve almak için yapılacak herşey için uzman bir diyetisyen görüşüne başvurulması, doğru sonuca ulaşabilmek için olduğu kadar, sağlıklı bir yaşam için de zorunludur. Belirli özellikler doğrultusunda kategorize edilmiş vücut tipleri, kişilerin beslenmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi açılarından önemlidir. Aşağıda belli başlı vücut tipleri ile ilgili detaylı bilgiler sunuyorum.

ektomorf vücut tipine göre beslenme

EKTOMORF (‘I tipi’)

Bu vücut tipine sahip insanlar çok incelerdir. Küçük omuzları vardır ve hafif yapıdadırlar. Metabolizmaları çok hızlı çalışır, bu nedenle kilo almakta zorlanırlar. Aslında hızlı metabolizmalarından dolayı vücutları çabuk yağ yakar ve enerji kaynağı olarak kas yıkımı da olduğundan çok ince görünürler. Çok yemek yemelerine rağmen kilo almakta zorlanırlar.

 • Küçük omuzlular
 • İnce vücut görünümü
 • Uzun uzuvlar
 • Düşük kas kitlesi
 • Hızlı yağ yakımı

Bu tipte olan kişilerin, yüksek kalori içeren bir beslenme programı ve kas kitlesini arttıracak ağırlık sporları uygulamaları gerekir. Özellikle enerji açısından tahin, pekmez, kuru meyveler, fındık, badem, ceviz gibi besin kaynaklarına ağırlık verebilirler.

mezomorf vücut tipine göre beslenme

MEZOMORF (‘V tipi’)

Atletik yapıda, geniş vücut yapısına sahip kişilerdir. Kolay kas kazanırlar ve düşük yağ oranına sahiptirler. Ancak dikkat etmezlerse ektomorflara göre daha çabuk yağlanırlar. Bu kişiler ağırlık sporlarına yatkındırlar. Genellikle herkesin hayal ettiği, bir vücut tipidir.

 • Geniş omuzlar, daha ince bel kısmı
 • Kolay kas kazanma
 • Daha az yağlı bir vücut
 • Dikdörtgen vücut

Bu vücut tipine sahip kişilerin, beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Eğer hep dikkat ederlerse, diğer vücut tiplerine göre çok daha sağlıklı ve fit yaşarlar.

endomorf vücut tipine göre beslenme

ENDOMORF (‘O tipi’)

Endomorf tipe sahip olan insanlar yağlı vücuda sahiptir. Kolay kilo alırlar, hızlı yağlanırlar ancak kas kütleleri düşük değildir. Bu nedenle iri gözükürler. Metabolizmaları zayıftır, diyet ve spor yapmalarına rağmen kilo vermekte zorlanabilirler.

 • Geniş omuzlar
 • Kolay kilo alımı
 • Yavaş metabolizma
 • İri görüntü

Endomorfların, kontrollü bir şekilde diyet ve düzenli spor yapmaları metabolizmalarının hızlanması için önemlidir. Kardiyo ağırlıklı sporlar kilo vermelerine yardımcı olur.


Vücut Tipine Göre Diyetisyen Kontrolünde Beslenme

Her vücut tipinin avantaj ve dezavantajları vardır. Sadece tek bir vücut tipine sahip olmayabilirsiniz. Bazı kişilerde hem endo-mezomorf veya ekto-mezomorf tip bir arada olabilmektedir. Önemli olan sahip olduğunuz vücut tipine göre beslenme ve spor programınızı oluşturmaktır.

Sizde kendi vücut tipinizin hangisi olduğuna bu bilgiler doğrultusunda karar verebilirsiniz. Ancak bir endomorfsanız, doğru bir diyet ve sporla mezomorf vücuda sahip olmak imkansız değildir. Unutmayın, kimsenin vücut tipi değiştirilemez değildir.

Görüldüğü üzere, nasıl parmak izlerimiz her birimizde eşsiz bir yapıya sahip ise, vücut tipimizde belli bir formatta olsa da eşsizdir. Bu yüzden, size özel hazırlanmış bir diyet listesi ile kilo vermeye başlamak en doğru karar olacaktır. Detaylı bilgilendirme için, diyetisyentugcesert.com/online-diyet/ üzerinden bilgi alabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Simay
  31 Mayıs 2016

  Endomorf vücut tipli olanlar nasıl beslenmelidir

  1. Diyetisyen Tuğçe SERT
   2 Haziran 2016

   Merhabalar Simay Hanımcım,

   Endomorf vücut tipine sahip olanlar, günde 3 ana, en az 2 ya da 3 ara öğün yaparak, düzenli spor yapmayı hayat biçimi haline gitirmelidirler. 🙂

 2. Rmy
  19 Ekim 2017

  Meraba ben 18 yaşındayım ve 154 boyum ve 60 kiloyum ideal kilon ne yardimci olurmusunuz…?

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   25 Ekim 2017

   Merhabalar, yaşına ve boyuna göre 50-53 kg arası ideal 🙂
   Daha ayrıtılı bilgi için iletişim kısmından bana ulaşabilirsin.

   Sevgiler

 3. Edanur kuşçu
  3 Kasım 2017

  Merhaba 17 yaşındayım kilom 58 aynı kiloda sayikliyorum ne çıkıyorum ne düşüyorum vücut tipim endomorf bana zayiflamam için diyet listesi verirmisiniz teşekkür ederim.

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   3 Kasım 2017

   Merhabalar Eda Hanım,

   Bu konuda tabiki size yardımcı olmak isterim, benimle online diyet programım ile çalışmak isterseniz, iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

   Teşekkürler
   Diyetisyen Tuğçe SERT

 4. Kiraz
  4 Mart 2019

  Yaşım 16 1.70 boyum var kilom ise 62 – 65 arası gidip geliyo vücut tipim mezomorf kilo vermek istiyorum bana bir diyet listesi verirmisiniz

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   23 Haziran 2019

   Merhabalar,

   Kilo verme sürecine başlamamız için, size özel ve sürekli takibinizi gerektiren bir sürece girmemiz gerekiyor. Bu yüzden, öncelikle ailenize danışıp – sonrasında da çevrenizdeki bir diyetisyen ile çalışmaya başlamalısın Kirazcım 🙂

 5. merve
  26 Temmuz 2019

  Merhaba boyum 1.78 kilom 82 ideal kilom kaç olmalı?

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   11 Ocak 2020

   Merhaba Merve Hanımcım 🙂

   72-75 kg arası ideal olacaktır.
   Sevgiler

 6. Erdal
  5 Kasım 2019

  Yıllardır spor yaparım ciddi kaslı ve iriyim ama bir türlü yağlardan kurtulamadım olmadı endemorfum ne yapacağımı artık bilemiyorum yoruldum

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   11 Ocak 2020

   Merhaba Erdal Bey,

   Beslenmeniz önemli. Kas kitleniz yüksek olduğu için daha kolay yağ yakmanız gerekir.
   Ancak beslenmede hata yapıyorsanız, kilonuz pek değişmeyebilir.

   Sevgiler

 7. Selin
  23 Ocak 2020

  Merhabalar 20 yaşındayim 162 boyum ve 45 kiloyum ektomorf tipi bir vücut sahibiyim acaba nasıl spor yapmali ve hafta ne kadar sıklıkla yapmalı ve beslenmeliyim

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   10 Nisan 2020

   Merhabalar,

   Bununla ilgili Instagramda ıgtv deki bölgesel zayıflama videomu izleyebilirsiniz 🙂

   Sevgiler

 8. Merve
  18 Şubat 2020

  Merhaba boyum160 kilom 57 ideal kilom nedir acaba

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   10 Nisan 2020

   Merhaba Merve Hanımcım 🙂

   57 kg kötü değil aslında, 52-55 kg daha ideal olacaktır.

 9. Yıldıray
  2 Haziran 2020

  Merhaba 19 yaşındayım boyum 185 kilom 80,üst vücudumdan memnunum fakat basen kısmım bedenime göre orantısız ve geniş bundan rahatsız oluyorum bu bölgeyi eritmek ve orantılı durması için ne önerirsiniz?

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?