Diyetisyen Tuğçe Sert

Stresin Diyete Etkisi

Kilo almayı etkileyen en büyük nedenlerden biri stres faktörüdür. Diyet sürecinde, bayanlarda daha sık karşılaştığımız stres faktörü, kilo verimini olumsuz etkilemektedir. Stresle kilo birbiriyle bağlantılı kavramlardır. Genellikle stres anında yeme isteğiniz artar, bu durum kilo artışına ve daha fazla suçluluk duygusuna neden olur. Diyetisyen olarak çalışmalarım boyunca kilo vermekte zorlanan çoğu kişinin aynı cümleleri kurduğunu ve benzer stresler yaşadığını fark ettim.

Diyetisyen Tuğçe Sert Önerileri;

Ya Kilo Veremezsem                  Why-You-Shouldnt-Stress-Over-Your-Diet-Choice-1

Diyet yapmaya böyle bir cümleyle başladığınızda, kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Zayıflamak bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Bu nedenle kilo vermek için karar aldığınızda elinizden geldiği kadar rahat olmaya çalışın. Kan tahlilleriniz de zayıflamanıza engel bir durum yoksa, herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, dengeli beslenerek size özel bir diyetle kilo verebilirsiniz. Olumlu düşünün ve kilo vermeye odaklanın.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin formülünü online diyet listesi ile sizinle paylaşıyorum. diyetisyentugcesert.com/online-diyet/ . Mesafeler ne kadar uzak olursa olsun, uzaktan takipli diyet tam sana göre. 

Female failed dietÇok Yavaş Kilo Veriyorum

Zayıflamanızı etkileyen en önemli etmenlerden biride hızlı kilo kaybetme beklentisidir. Metabolizma hızımız hepimizin parmak izi gibi birbirinden farklıdır. Bu yüzden herkes aynı hızda kilo veremez. Öneriler, sağlıklı bir kilo kaybının haftada 0,5-1 kg arasında olması gerektiğini söylemektedir. Diyet yaparken böyle bir durum sizde stres yaratıyorsa, daha küçük hedefler koymaya çalışın. Örneğin haftada en az yarım kilo hedeflediğinizde ayda 2 kilo, 3 ayda 6 kilo yapar. 6 kilo yağ yakmak demek, vücudunuzdan 24 paket margarin atmanız anlamına gelir. Bu nedenle verdiğiniz her gram için mutlu olun. Her hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.

shutterstock_1040287071-700x491Ne Yesem Kilo Alacakmış Gibi Hissediyorum

Diyet psikolojisine giren çoğu kişide, farklı bir besin tükettiğinde bu suçluluk duygusu oluşmaktadır. Aslında yasak besin yok, yasak porsiyonlar vardır. Her besinin doğru miktarlarda tüketildiğinde, vücudumuz için farklı yararları vardır. Canınız o anda 1 dilim pasta yemek istiyorsa, miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz. Pasta yediğiniz öğünü, diğer bir öğünde daha az meyve ve ekmek tüketerek dengelemeye çalışın. Ya kilo yaparsa, ya göbeğim çıkarsa diye stres yaparak tükettiğiniz her besin kilo olarak size geri döner. Bu nedenle her konuda olduğu gibi yedikleriniz konusunda da pozitif düşünün.

157175948-300x244

Kilo Vermem Durursa

Diyet yaparken en çok sterse girilen durumlardan bir diğeri de, kilo vermem durursa endişesidir. Kilo vermeye başlamadan bunun endişesini yaşamak ve kilonun duracağı günü beklemek zayıflamanızı daha çok zorlaştıracaktır. Vücudumuz, belli oranda kilo verdikten sonra, yeni kiloya adapte olabilmek için yavaşlar. Bu nedenle de bir süre duraksama yaşanması doğal bir süreçtir. Bu süreçte farklı diyetler uygulanarak ve egzersizi arttırarak direnç kırılabilir. Strese girdiğinde vücudunuzun direncini arttırırsınız.

imagesTIJ5B9C0Kabızım ve Şişkinliğim Geçmiyor

Kabızlığa neden olan en önemli etmenlerden biri strestir. Bunun dışında çok su tüketmemek, tek yönlü ve lif açısından fakir beslenmekte sindirim sisteminiz etkileyen önemli faktörlerdir. Dengeli ve düzenli yapılan bir diyet, bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlar ve bu durum kilo vermenizi kolaylaştırır.

Diyetisyen Tuğçe Sert ile kilo vermek çok kolay. Tek yapman gereken kendine güvenmen! Gerisini ben halledeceğim. Kilo verme hakkında detaylı bilgi almak için, diyetisyentugcesert.com/ linkini ziyaret etmeniz yeterli.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?