kilo almak

Kilo Almak İçin Yapmanız Gerekenler

    Danışanlarımın çoğu kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve daha fit bir vücuda sahip olmak amacıyla gelirler. Ancak bazı danışanlarım da tam tersine kilo almak ve aşırı zayıflıktan kurtulmak için başvururlar. Bu nedenle gelen danışanlarımda öncelikle zayıflığın sebeplerini araştırırım. Zayıflığın birkaç nedeni olabilir. Bunlarda biri metabolizma hızına bağlı, ikincisi genetik yapıya bağlı veya yetersiz besin alımına bağlı bir zayıflık olabilir. Metabolizmayla ilgili olup olmadığına bir takım kan tahlilleriyle karar verebiliyoruz. Örneğin hipertiroitiniz (hızlı çalışan tiroit) varsa bu durum kilo alımınızı engelleyebilir. Bunun dışında genetik olarak birinci derece yakınlarınızda zayıflık varsa siz de o genleri taşıyor olabilirsiniz. Üçüncü olarak harcadığınız enerji aldığınız enerjiden fazla olabilir. Günlük aldığınız kaloriyi hesaplamak için beslenme günlüğü tutabilirsiniz. 3 günlük yediklerinizi öğün öğün kaydedin ve sonra hesaplayın. Yedikleriniz kadar öğün düzeniniz de kilo alımında önemlidir.

    Hızlı kilo almak istiyorsanız;

  • Günde 6 öğün beslenmelisiniz. En önemlisi güne zengin bir kahvaltıyla başlamaktır.
  • Kahvaltıda kaşar peynir, krem peynir gibi daha yağlı peynirler, yumurta, zeytin, bal, tahin-pekmez, tereyağı gibi enerjisi yüksek besinler tercih etmelisiniz.
  • Öğle ve akşam yemeklerinde pilav, makarna gibi karbonhidratların yanında ekmek tüketmeye çalışın. Bunun dışında bir öğününüzün muhakkak et olmasına özen gösterin.
  • Yemeklerde çorba, su, meşrubat gibi sıvı besinleri çok fazla tüketmeyin daha çabuk doymanıza ve ana yemekleri yeteri kadar tüketmemenize neden olur.
  • Ara öğünleri ihmal etmeyin. Bu öğünlerde ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar, incir, üzüm, kayısı gibi kuru meyveler tüketebilirsiniz. Gece yatmadan muzlu, ballı bir süt yine kilo alımınıza yardımcı olacaktır.
  • Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kilo almak için sürekli fast food tarzı besinler tükettiğinizde kan yağlarınız, kolesterolünüz yükselebilir. Bu nedenle hafta en fazla 2 defa tüketmeye çalışın.
  • Kilo almada diğer önemli noktada kas kütlesini arttırmaktır. Haftada 4 gün 40 dakika spor yapmaya özen gösterin. Dengeli bir liste ve spor hızlı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?