Hindistan Cevizi Suyu Kaç Kalori?

Her ne kadar Anadolu coğrafyasına özgü bir meyve olmasa da Hindistan cevizi, dünyaca üne sahip olan bir meyve olarak yoğun şekilde tüketilir. Doğanın sunduğu özel ve eşsiz tropikal meyve tiplerinden birisi olan Hindistan cevizinin her parçası farklı etkileri ve lezzeti dolayısı ile tercih edilir. Aynı zamanda da Hindistan cevizinin mevcut besin değerleri ve vücut sağlığına olan katkıları da yoğun şekilde tüketiminde öne çıkar. Hindistan cevizi suyu ise vücutta sağlığın korunabilmesi konusunda pek çok besin ögesi içermektedir. Online diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listelerinde de yaygın şekilde yer verilen meyvelerden birisi olan Hindistan cevizinin suyu besin değerleri ile diyet sürecinde vücut gereksinimlerinin karşılanabilmesine yardımcı olur. Özellikle de 1 kase Hindistan cevizi suyu içeriğinde 46 (kcal) kalori bulunuyor olması da düşük kalorili meyvelerden birisi olmasını sağlıyor.

Sağlımıza Etkisi

Günümüzde Hindistan cevizi suyuna ilişkin yapılan araştırmalar çerçevesinde antivirütik, antibakteriyel, anti-enflamatuvar ve en önemlisi antioksidan yapıya sahip olduğunu ortaya çıkartıyor. Özellikle antioksidan etkisi de diyetisyen tarafından diyet listelerinde kullanımında etkili oluyor. Çünkü antioksidan özelliği ile fazla kilolara karşı savaşta en önemli noktalardan birisi olan hücre yenilemesi açısından etkin sonuçlar elde edilebilmesini sağlamaktadır. 95% oranı su olmasına karşın vücut açısından yararlı olan şeker, vitamin, mineral, aminoasit ve bitkisel hormonlar gibi besin değerlerine sahiptir. Beyin ve kaslar için enerji kaynağı olan Hindistan cevizi suyu aynı zamanda da hücre yenileyebilmesi ile ‘erken yaşlanma’ gibi bir problemle karşılaşılmasını da önler. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde de etkili olan bu tropikal meyvenin suyu bağışık sisteminin (immün sistem) direncinin de arttırılabilmesini mümkün kılar.

Besin Değerleri

1 kase Hindistan cevizi suyu içeriğinde 46(kcal) kalori bulunur.

1 kase Hindistan cevizi suyunda 1.73 gram protein bulunur.

1 kase Hindistan cevizi suyu 8.9 gram karbonhidrat ve 6.26 gram şeker içerir.

1 kase Hindistan cevizi suyunda 0.48 gram yağ (0.422 g. doymuş yağ, 0.019 g. Tekli doymamış yağ, 0.0005 g. Çoklu doymamış yağ) bulunur.

Hindistan cevizi suyu kolesterol içermez.

1 kase Hindistan cevizi suyunda 252 mg soydum ve 600 mg potasyum bulunur.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Yüksek besin değerleri ile vücut açısından pek çok faydası bulunan Hindistan cevizi suyu, fazla kilolara karşı yapılacak değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan mevcut vücut durumu tablosu ve grafiğine göre uzman diyetisyen tarafından uygun görülmesi durumunda diyet listesinde bulundurulabilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?