Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Son zamanların en popüler besinleri arasında yer alan Chia tohumu, tarihte Mayalar ve Azteklerin uzun yolculuklarda enerji vermesi ve tokluk sağlaması için yanlarına aldıkları en önemli besin kaynağıdır. Chia maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Biyoyararlılığı yüksek, kalorisi düşük olduğundan fonksiyonel bir besindir. Chia Tohumu Zayıflatır mı? Yüksek oranda lif, protein ve yağ içermektedir. Chia tohumu keten tohumdan daha yüksek oranda Omega 3 içerir, kolesterol ve doymuş yağ içermez. Bu nedenle kalp ve damar sağlığı açısından çok yararlı bir besin kaynağıdır. Bunun dışında iyi bir kalsiyum ve antioksidan kaynağıdır. Bu özellikleri chia tohumunun diyetisyen ve diyetlerin sık bir şekilde başvurduğu besin maddelerinden biri olmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemi için Chia Tohumu

Bağışıklık sistemin güçlenmesinde, diş ve kemik sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir.  Yüksek oranda lif içerdiğinden bağırsakların düzenli çalışmasında ve metabolizmanın hızlanmasında çok etkindir. Protein açısından zengin olduğu için diyetlerde tokluk hissi vermesi amacıyla da kullanılabilir. Peki, Chia tohumu yağ yakar mı? Maalesef, bilimsel olarak zayıflattığına dair yeterli çalışma yoktur. Ancak yüksek oranda lif ve protein içerdiğinden zayıflama diyetlerinde tok kalmanızı ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Beslenmenizde her türlü yiyecek ve içeceğe ekleyebileceğiniz Chia tohumunu et yemeklerine, salatalara, yoğurda, çorbalara katarak veya suya katıp jel kıvamına getirerek de tüketebilirsiniz.

Besin değerleri; 1 yemek kaşığı Chia tohumu ortalama 139 kalori, 4 gram protein, 12 gram karbonhidrat, 9 gram yağ ve 11 gram lif içerir. Günlük almanız gereken lif oranının yaklaşık %40 ını karşılar. 1 yemek kaşığı, 1 su bardağı light sütten 3 kat fazla kalsiyum içerir. Tüm bu özelliklerine rağmen, chia tohumu da diğer tüm besin maddeleri gibi doğrudan diyet amaçlı kullanılmamalıdır. Chia Tohumu Zayıflatır mı? Diyet yapmak ve fazla kilolardan kurtulmak için, planlı ve sağlıklı bir beslenmeye ihtiyaç vardır. Beslenme düzeni ve alışkanlıklarının düzenlenmesi ise ancak uzman bir diyetisyenin kişiyi incelemesi sonucu oluşturduğu diyet listesi ile yapılmalıdır.  Gelişigüzel yapılan diyetlerle sıklıkla başarısızlığa ulaşılır ve bu durum kilo vermekten vazgeçmeye varan bir süreç oluşturur. Yanı sıra kilo vermek için yapılan çeşitli uğraşlar sağlığımız üzerinden geçici ve kalıcı hasarlar oluşturabilirler.

5 Yorum

 1. Naciye
  24 Ekim 2016

  Kas hastasiyim kullana bilirmiyim

 2. Selma Özyılmaz
  20 Şubat 2017

  Sayın Doktorum açık kalp ameliyatı oldum 2013 senesinde kullanmamda bir sakınca varmı size sormak istedim.Teşekkürler

 3. Ozlem
  6 Mart 2017

  İyi günler tuğçe hanım. İnsülin direncim var daha once diyetisyen eşliğinde diyet yaparak ilaç kullanmadan kilo verdim ve kontrol altına alındı fakat diyetten uzaklastigim dönemde bir anda 25 kg aldım çok kisaa sürede şimdi tekrar diyet yapip kilo vermek istiyorum.Chia tohumu veya çayını gün içerisinde nasıl kullanabilirim?? Teşekkür ederim.

 4. Büşra
  17 Mart 2017

  iyi gunler benbisey sormak istiyorum peki aktarlarda satilan cia cayi diyolar onun faydasi varmi

 5. Azime
  21 Mart 2017

  Tuğçe hanım benim karaciğer enzim yüksekliğim var kullanmamda sakınca olabilirmi

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?