Diyetisyen Tuğçe Sert

1 Tabak Kısır Kaç Kalori?

Hazırlanması oldukça kolay ve çok sevilen bir yemek olan kısır, daha çok yardımcı yemek amacıyla sıklıkla tüketilir. Birçok besinin ıslatılmış ince bulgurla karıştırılması sonucu elde edilen bir karışım olan kısır, özellikle günlerde misafirlere sunulmak amacıyla hazırlanır. İçerisine konulan farklı ve miktar olarak değişen besinler nedeniyle 1 tabak kısırın kalori miktarının belirlenmesi güçleşir. Bununla birlikte 100 gram kısırın ortalama kalori değeri 250 ile 300 arasında varsayılır. Aşağıdaki listede Diyetisyen Tuğçe Sert tarafından hazırlanmış detaylı kalori hesaplamasını bulabilirsiniz.

100 gram kısırın içerisinde;

57,62 gram karbonhidrat bulunur.

8,22 gram protein bulunur.

7,49 yağ bulunur.

9 gram lif bulunur.

470 miligram potasyum bulunur

Hiç kolesterole sahip değildir.

Diyetisyen Tuğçe Sert Hazırladığı Diyet Programlarında Kısırı Kullanıyor mu?

Bir garnitür olarak hazırlanan kısırın içerisine konulan gıdalar değişiklikler gösterebilir, bu durum hem içerisindeki besin değerlerinin değişmesine hem de lezzetinin değişmesine neden olur. Sevilen bir yemek olarak fazla tüketildiğine sıklıkla karşılaşırız. İçerisinde bulunan pişmemiş sebzeler nedeniyle sağlıklı besinler arasında kabul gören kısır yapılırken, içerisine az miktarda yağ ve tuz konulması önemlidir. Bazı gıdaların kullanım oranının artması kısırın kalori değerinin de artmasına neden olur.  Yağsız ve tuzsuz veya az miktarda yağ ve tuz konulmuş kısır, diyet sırasında tüketilmesi önerilen gıdalar arasında yer alabilir. Elbette kararında tüketilmesi önemlidir. Online diyet başvurularında sıklıkla gelen kısır ile ilgili sorular, bu yemek türünün az kaloriye sahip olduğu ve kilo yapmadığı inanışından kaynaklanıyor. Bu söylem kısmen de olsa doğrudur. Ancak kısırın nasıl hazırlandığı ve her kesin diyet programına uyup uymayacağı mutlaka bir uzmanın görüşüne başvurulmasını zorunlu kılar.

Uzman Görüşü

Diyetisyen Tuğçe Sert ile diyet yapan kişilerin kısır tüketimiyle ilgili, mutlaka uzmana danışmasını ve uygun bulunması durumunda tüketilmesini öneriyor. Hazırlanmış olan diyet programına uyulduğu sürece, gerekli değişiklikler yapılarak kısırın da diyet listenizde yer alması sağlanabilir. Bununla birlikte kısırın az veya hiç salça konulmamış olanı, az veya hiç yağ ile tuz konulmamış olarak hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. Bu tür ek gıdalar kısırın kalori miktarı ve besin değerleri üzerinde ciddi miktarda artışa yol açabildiği gibi, sağlığımız açısından da faydalı bir besin zararlı hale getirilmiş olur. Diyetinize 3 yemek kaşığı kısır eklediğinizde 1 dilim ekmeğinizi çıkarmayı unutmayın.

3 Yorum

 1. kısır ece
  18 Haziran 2020

  ben kısırım sevgilim kilo alıcak diye beni yemekten korkuyor ne yapmalıyım üstüme limon sıksam olur mu

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   25 Haziran 2020

   Kısırlık ile bulgurlu kısır arasındaki farkı anlamadım ama Ece Hanımcım, porsiyon kontrolü yaparak yiyebilirsiniz.

 2. Merve
  30 Haziran 2020

  Merhaba ben kısırın içine sadece maydonoz, taze ve kuru soğan ekliyorum yine aynı kalori değerinden mi hesap etmeliyim ?

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?