1 Porsiyon Kereviz Kaç Kalori?

Vitamin yönünden çok zengin içeriğe sahip olan kereviz, sofralarda yer alan en sağlıklı doğal besinlerden birisidir. Vücut sağlığına olan önemli faydaları ve doyurucu etkiye sahip olması dolayısıyla online diyetisyen tarafından diyet listelerinde sıklıkla yer verilen sebzelerden birisidir.

Maydanozgiller familyasından bir sebze olan kereviz, batı ve kuzey Avrupa bölgelerinde yoğunluklu olarak yetişir. Özellikle Akdeniz ülkeleri olmak üzere pek çok ülke ve yöre mutfağında sıklıkla tercih edilen sebze türlerinden birisidir.

Diyette yeşil yapraklı sebzelerin hem vücut sağlığı yönünden faydalı olması hem de kalori değeri yönünden zayıf olmaları sebebiyle tercih ediliyor.  1 porsiyon kereviz yaklaşık 42 (kcal) kalori değerine sahip olan yeşil yapraklı sebzelerden birisidir.

Sağlımıza Etkisi

Kış mevsimi sebzelerinden olan kereviz, içeriğiyle şifa kaynağıdır. Özellikle vücut sağlığı açısından çok önemli olan A ve C vitaminleri açısından zengin bir kaynak. Vücudun vitamin gereksinimlerinin önemli bölümünün karşılanmasını sağlar. Çok eski dönemlerden bu yana astım rahatsızlığı bulunan kişilere tavsiye edilen bir sebze olan kereviz, kalp ve damar hastalıklarına karşı da çok önemli etkilerde bulunur.

Doğal bir antioksidan olduğu gibi vücuttaki kan basıncının kontrollü şekilde ideal seviyede kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda da vücut sıvısının dengelenmesine yardımcı olur ki bu özelliği ile vücut direncinin ve dinamikliğinin korunmasını sağlar.

Sindirim sisteminin rahatlatılması ve metabolizmanın düzenlenmesi konusunda yardımcı olarak, hazmın daha rahat şekilde gerçekleştirilebilmesine de yardımcı olan kereviz, uzman diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listelerinde de sıklıkla kullanılan yeşil yapraklı sebzelerden birisi olur.

Besin Değerleri

1 porsiyon (orta) kereviz 42 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 porsiyon kerevizde 9.2 gram karbonhidrat, 1,5 gram protein, 1.3 gram lif ve 0.3 gram yağ bulunur.

1 porsiyon kereviz, 100 mg sodyum, 115 mg potasyum ve 43 mg kalsiyum içerir.

Kerevizde kolesterol bulunmaz.

1 porsiyon kereviz 1.8 gram şeker ve 79.8 mg omega 6 yağ asidi içerir.

1 porsiyon kereviz ile 3.1 mg C vitamini, 0.3 mg E vitamini, 32.2 mcg K vitamini ve 453 IU A vitamini alınır.

Online Diyet Listesinde Kullanımı

Diyet programlarında online diyetisyen tarafından sıklıkla kullanılan yeşil yapraklı sebzelerden birisi olan kerevizin diyette kullanımı kereviz yemeği ve kereviz salatası şeklinde olur. Düşük miktarda yağ kullanımı ve genellikle haşlama şeklinde pişirme yöntemleriyle kullanılır. Daha fazla bilgi için; diyetisyentugcesert.com/online-diyet/

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?