Tavuk Göğsü Kaç Kalori

1 Porsiyon Haşlanmış Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Çok zengin yemek yelpazesi bulunan beyaz et grubu ürünü olan tavuk eti, çorba, yemek ve hatta salatalarda tüketilebilen besin değerleri yüksek bir besindir. Diyet programlarında da et ürünleri açısından en sık tercih edilen et grubu besini tavuk göğsüdür.  Peki, tavuk göğsü kaç kalori? sorusuna cevap vermemiz için, tabağınızda bulunan tavuğun gramına dikkat etmemiz gerekir. Haşlanmış olarak uzman diyetisyen tarafından kişiye özel diyet programlarında sıklıkla tercih ediliyor.

Bunun en önemli nedeni de diğer et ürünlerine göre haşlanmış tavuk göğsünün düşük yağ ve kalori değeriyle, yüksek protein değeri içeriyor olmasıdır. 1 porsiyon haşlanmış tavuk göğsünde 165 (kcal) kalori bulunur. Düşük kalori değeriyle haşlanmış tavuk göğsü kilo vermeye yardımcı olur. En önemli besin kaynaklarından biri olarak dünya genelinde tavuk tüketimi üst düzeydedir.

Sağlığımıza Etkisi

Yüksek düzeyde protein içeren tavuk göğsü, kilo vermeye fazlasıyla yardımcı olur. Düşük seviyedeki yağ içeriği nedeniyle, özellikle tansiyon sorunu yaşayan kişiler için özel sağlık diyet programlarında da kullanılır. Aynı zamanda da vücut kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere pek çok sağlık sorununa karşı önemli koruma sağladığı için kullanım tercihi yüksektir. Vücut direncinin arttırılması açısından da haşlanmış tavuk eti çok etkilidir. Tüm bu nedenler tavuk göğsünün en ideal besinlerden biri haline getirir. Bu noktada, tavuk göğsü kaç kalori sorusu değil, benim ne kadar protein almam şeklinde sorular sormamız gerekir.

Diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listelerin de haşlanmış tavuk göğsü protein yüksekliği ve düşük kalorisiyle öğünlere lezzet ve değişiklik katması amacıyla kullanılıyor.

Besin Değerleri

  • 1 porsiyon haşlanmış tavuk göğsü 165 (kcal) kalori içerir.
  • 1 porsiyon haşlanmış tavuk göğsü hiç karbonhidrat içermez.
  • 1 porsiyon haşlanmış tavuk göğsünde 38.17 gram protein ve 1.13 gram yağ bulunur.
  • Tavuk eti lif içermez.
  • 1 porsiyon haşlanmış tavuk göğsü 106.5 mg kolesterol, 117 mg sodyum, 535.5 potasyum ve 22.5 mg kalsiyum içerir.
  • Haşlanmış tavuk göğsünde  C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, folat, B6 vitamini, B12 vitamini, A vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunur.

Diyet yaparken Tavuk Göğsü Yenir mi?

Diyet programlarında et ürünü olarak sıklıkla yer verilen tavuk göğsü, haşlanmış olarak tüketilir. Diyetisyen tarafından kişiye özel diyet listesi hazırlarken, içerisinde değişen oranlarda yer verdiği haşlanmış tavuk göğsü genel olarak bol yeşillik içeren salatalarda lezzet ve doyurucu etki oluşturması amacıyla kullanılır. Daha fazla bilgi için, diyetisyentugcesert.com/diyet-listeleri/ üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?