kilo vermek için diyet

1 Porsiyon Brownie Kaç Kalori?

12.yüzyıl dünyasında bazı tatlılar var ki dünyanın her yerinde her yaştan ve her kimlikten kişi tarafından son derece yoğun ilgi görüyor. İşte bu tip tatlılardan birisi olan ve yeni nesil dünyanın en trend tatlısı konumunda bulunan Brownie, tatlı krizlerinin vazgeçilemez tercihidir. Brownie’nin nasıl keşfedildiği ve ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de ilki şans eseri yapılan bir hata sonucunda ortaya çıktığı şeklinde ikincisi Chicago’daki bir otelin şeflerinden yeni bir tatlı istemesi sonucunda ortaya çıktığı şeklinde iki farklı efsanesi bulunan dünyanın en çok sevilen tatlısıdır. Küçük, yapışkan ve kekimsi kurabiye şeklinde bir sözlük anlamı bulunan kilo vermek için diyet yapan kişilerin en önemli sorunlarından birisidir. Çünkü 1 adet yani yaklaşık 150 gram Brownie 478 (kcal) kalori içermektedir.

Sağlığımıza Etkisi

Brownie yağ ve karbonhidrat yönünden çok yüksek bir içeriğe sahiptir. Bu sebep ile de kalori değeri çok yüksek bir besin olarak öne çıkıyor. İçeriğinin bu denli yüksek değerlere sahip olması dolayısıyla da kilo vermek için diyet yapan kişilerin ve şeker hastalığı bulunan kişilerin tüketmemeye özen göstermesi gereken bir besindir. Bu kişiler tarafından Brownie’nin mutlak suretle düşük miktarlarda olacak biçimde tüketmeye önem vermesi gerekiyor. Her ne kadar tatlı krizlerine karşı en etkili tatlılardan birisi olsa da bu tip besin değerleri nedeniyle düşük miktarlarda tüketilmesi çok önemlidir.

Besin Değerleri

1 adet(büyük) Brownie 478 (kcal) kalori içermektedir.

1 adet(büyük) Brownie’de 64.8 gram karbonhidrat bulunur.

1 adet(büyük) Brownie 4.46 gram protein içerir.

1 adet(büyük) Brownie 21.29 gram gibi yüksek değerde yağ içerir.

1 adet(büyük) Brownie’nin kolesterol değeri 76.11 mg’dir.

1 adet(büyük) Brownie 0.82 gram lif içerir.

1 adet(büyük) Brownie 173.35 mg sodyum ve 138.83 mg potasyum içerir.

1 adet(büyük) Brownie 73.54 mg kalsiyum içerir.

1 adet(büyük) Brownie’de 102.53 mg A vitamini ve 0.42 mg C vitamini bulunur.

kilo vermek için diyet yaparken kullanılır mı?

Dünyanın çok sevilen tatlılarından birisi olan Brownie’ nin diyette kullanımı, Diyetisyen ile birlikte kilo vermeye başlayan danışanlar için, küçük bir kaçamak ya da bir ödül olarak değerlendirilebilir. Ancak bu aşamada kişinin fiziksel özellikleri ve durumu üzerine oluşturulacak/düzenlenecek diyet listesinde minimum seviyelerde tatlı krizlerine yönelik olarak değerlendirilmesi söz konusu olabilir. Bunun dışında yine unsuz ve şekersiz yapılan Brownie tarifleri de yine minimum seviyelerde olmak koşuyla değerlendirilebilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?