kabak tatlisi kalorisi

1 Porsiyon Balkabağı Tatlısı Kaç Kalori?

Hem kültürel yönden önemi hem de lezzeti nedeni ile balkabağı hem Avrupa’ da hem de Anadolu coğrafyasında tüketilen besinler arasında yer alır. Özellikle ‘taze’ haliyle demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor ve kalsiyum gibi çok geniş yelpazede mineral ve vitamin zenginliğine sahip olan balkabağı tatlısı kaç kalori? Geçmişte olduğu gibi günümüzde de mutfaklarda pek çok farklı şekilde kullanılır. Bu kullanımları arasında en yaygın görüleni ise balkabağı tatlısıdır. Balkabağı tatlısı hem lezzeti hem de görselliği ile geleneksel tatlılar arasında ilk sıralarda kendisine yer bulur. Ancak online diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programları ile balkabağı tatlısı pek de bir araya gelebilecek niteliklerde değildir. Çünkü sadece 1 porsiyon balkabağı tatlısı 200 (kcal) kalori değeriyle, tatlı grupları arasında kalori yönünden en yüksek değerlere sahip olan tatlılardan birisi konumunda bulunuyor. Her ne kadar hamurlu-şerbetli tatlı gruplarına göre daha düşük kalori içeriyor olsa da sağlıklı ve formda bir vücut için dahi yüksek dozda tüketilmesi önerilmezken, diyet programlarında kullanılması pek de gerçekçi ve doğru bir yaklaşım olmaz.

Sağlığımıza Etkisi

Doğadaki taze hali ile son derece zengin besin ve minerallere sahip olan balkabağının, insan sağlığı açısından önemli etkileri bulunur. Ancak balkabağının mevcut etkilerinden yararlanabilmede nasıl tüketildiğinin doğrudan etkileri bulunur. Özellikle de balkabağı tatlısı kaç kalori sorusunu sormadan önce, yüksek şeker ve kalori değerine sahip olması nedeni ile diyabet (şeker hastaları) tarafından tüketilmesi önerilmemektedir. Balkabağı yüksek miktarda antioksidan etki teşkil eden ‘Beta Karoten’ madde içerdiğinden ‘antioksidan’ etkiye sahiptir. Böylelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilebilmesinde önemli etkilerde bulunur. Çocuklarda güvenli seviyede olacak şekilde tüketilmesi de balkabağının vücut gelişimlerindeki faydalarından yararlanılabilmesi açısından taze haline oranla çok yüksek seviyede olmasa da önemli etkilerde bulunur. Online diyetisyen programlarında tercih edilmesi de pek yaygın görülmez.

Besin Değerleri

1 porsiyon balkabağı tatlısı 200 (kcal) kalori içerir.

1 porsiyon balkabağı tatlısında 5.62 gram karbonhidrat, 3.71 gram protein bulunur.

1 porsiyon balkabağı tatlısında 11.39 gram yağ bulunur.

1 porsiyon balkabağı tatlısı 1.4 gram oranında lif içerir.

1 porsiyon balkabağı tatlısında 5.97 mg sodyum, 379.2 mg potasyum ve 37.35 mg kalsiyum bulunur.

1 porsiyon balkabağı tatlısı 188.25 mg A vitamini ve 11.46 mg C vitamini içerir.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Vitamin ve mineral açısından zengin değerlere sahip olsa da diyet koçu tarafından diyet programlarında sıklıkla kullanılan besinlerden birisi değildir. Balkabağı tatlısı taze haliyle insan sağlığı açısından faydalı olsa da tatlı formunu kazandığında hem pek çok niteliğini kaybediyor hem de önemli bir kalori ve yağ değeri içerir duruma geliyor.

Kilo problemi yaşıyorsanız ve bulunduğunuz yerde istediğiniz gibi bir diyetisyen yok ise, uzaktan diyet programım size en güzel yolu sunabilir. diyetisyentugcesert.com/online-diyet/

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?