1 Fincan Türk kahvesi(Sade) Kaç Kalori?

Osmanlı döneminde Türk kültürüne dahil olan ve bu tarihten itibaren son derece yoğun şekilde tüketilmeye başlanan kahvenin, Türk kültüründeki etkisi sabah öğününü oluşturan ‘kahvaltı’ kelimesinin türemesine dahi yol açmıştır. Çünkü sabah öğününü oluşturan ve ‘kahvaltı’ olarak adlandırılan öğün kahve öncesi anlamına gelen ‘kahve-altı’ kelimesinden türemiştir. Kültürümüzde bu denli önemli etkileri bulunan kahve, gün içerisinde her yaş grubundan kişi tarafından yüksek miktarlarda tüketiliyor. Arap-Afrika kökeni bulunan kahvenin Türkiye’ de ilk defa kazandığı yeni formu ile ‘Türk Kahvesi’ ismini aldığı biliniyor. Özel bir oranda kavrulup, çekilerek toz haline getirilen bir tip kahve türü olan Türk kahvesi dünya genelinde üne sahiptir. 1 fincan sade Türk kahvesi 7 (kcal) kalori değerine sahiptir. Online diyet listelerinde de kullanımı diyetisyenin yapacağı değerlendirmeler çerçevesinde gerçekleştirilebilir.

Sağlımıza Etkisi

Vücutta ‘uyarıcı’ etkisi bulunduğu bilinen kahvenin bir türü olması dolayısı ile ‘Türk Kahvesi’ vücutta uyarıcı etkilerde bulunarak, hem yüksek konsantrasyon kabiliyeti sağlar hem de vücudun dinç ve enerjik olmasını sağlar. Aynı zamanda da kahve tüketiminin zihnin açılmasını sağladığı da yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştirici etkileri olduğu bilinen kahvenin ‘Parkinson hastalığı’ açısından da olumlu etkileri bulunduğu biliniyor. Stres yükünün boşaltılabilmesine de yardımcı olan Türk kahvesi zayıflatan etkisi nedeni ile online diyet listelerinde kullanılan içeceklerden birisidir. Özellikle de kahvenin içeriğinde bulunan ‘kafein’ maddesinin vücutta uyarıcı etkisi dolayısı ile metabolizmanın da daha hızlı çalışmasını tetiklediği biliniyor. Bu doğrultuda da öğünler ardından tüketilen kahvenin zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor.

Besin Değerleri

1 fincan sade Türk Kahvesi 7 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 fincan Türk Kahvesi (sade) 0.06 gram karbonhidrat içerir.

1 fincan sade Türk kahvesinde 0.42 gram protein ve 0.52 gram yağ bulunur.

1 fincan sade Türk kahvesinde 2.63 gram lif bulunur.

1 fincan Türk kahvesi (sade) 0.82 mg sodyum, 70.2 mg potasyum ve 9.22 mg kalsiyum içerir.

1 fincan sade Türk kahvesinde  0.04 mg A vitamini bulunur.

Türk kahvesi kolesterol ve C vitamini içermez.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Zayıflatıcı etkisi bulunduğu bilinen içeceklerden birisi olması nedeni ile hem öğünlerde alınan tüm kilo yapıcı etkenlerin vücutta eritilmesi ve hızlı çalışan metabolizma ile vücuttan atılması için diyetisyen tarafından kişiden kişiye göre değişecek biçimde Türk kahvesi tüketimine izin verilebiliyor.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?