Kişiye özel diyet programı hazırlama

1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori

Vücutta kilo oluşumunu tetikleyen en önemli ve en somut etkenlerin başında karbonhidrat gelir. Ekmekte yoğun miktarda bulunan karbonhidrat, kilo vermek isteyenlerin en büyük düşmanıdır. Özellikle de Türk coğrafyasında ekmeğe gösterilen önem ve ilgi çok yüksek seviyelerde tüketime yol açıyor. Ancak ekmek tüketimindeki etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak çeşitli ekmek türleri bulunuyor ki bunlar arasında özellikle sağlıklı kompleks karbonhidrat grubunda bulunan tam buğday ekmeği öne çıkıyor. Zengin içeriği ve düşük kalori değeriyle vücuda zararlı düzeyde kalori almadan ekmek tüketimini devam ettirebilme şansı oluşturuyor. Türkiye’de ekmek tüketim alışkanlıkları çerçevesinde yapılan araştırmaların sonuçları tam buğday ekmeğine olan ilginin hızlı bir artışta olduğunu gösteriyor. 1 bütün tam buğday ekmeği 636 kcal kalori değerine sahipken, 1 ince dilim tam buğday ekmeğinde 50-60 kcal kalori değeri bulunur. Kişiye özel diyet programı hazırlama aşamasında öncelikli olarak başvurulan besinler arasında yer alır..

Sağlığa Etkileri

Tam buğday ekmeğinin normal bir ekmeğe göre en önemli farkı kesinlikle daha fazla lif ve düşük glisemik indeks içeriyor olmasıdır. 1 dilim normal beyaz ekmekte 1.4 gram besin lifi bulunurken, 1 dilim tam buğday ekmekte ise 2.6 grama kadar yükseliyor.  Tam buğday ekmeğinin bu özelliği daha az ekmek tüketerek daha uzun süre tokluk hissedilmesini sağlamasıdır. Bunun dışında sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesinde de son derece etkilidir. Tam buğday ekmeği B12 vitamini haricinde B vitaminlerinin her birini içermektedir. Online diyet koçluğu uzmanlığına göre beyaz ekmek tüketimi yerine tam buğday ekmek tüketimi gerçekleştirilirse hem  vücuda daha düşük seviyede kalori alımı hem de sindirim sisteminde sağlıklı düzenleme yaratılabilir.

1 Dilim tam buğday ekmeğinin besin değerleri tablosu

1 dilim tam buğday ekmeği 50-60 kcal kalori değeri içerir.

1 dilim tam buğday ekmeği 0,36 gram lif içerir.

1 dilim tam buğday ekmeğinde bulunan karbonhidrat miktarı da 1.365 gramdır.

1 dilim tam buğday ekmeği 0,46 gram yağ içerir.

1 dilim tam buğday ekmeğinde kolesterol ve potasyum içermez.

1 dilim tam buğday ekmeğinde 49.85 mg gibi yüksek bir kalsiyum değeri bulunur.

Tam Buğday Ekmeğinin Kişiye Özel Diyet Programı Hazırlama Sırasında Kullanımı

Kişiye özel diyet programı hazırlama sırasında sıklıkla tercih edilen tam buğday ekmeği miktarı kişinin alması gereken kalori miktarına göre değişir. Ancak çok fazla tüketimi kalori değerinin artışına yol açarak, kilo alımına sebep olabilmektedir. Günümüzde tercih edilen ve oldukça sağlıksız olan hızlı diyet programlarının karbonhidratsız içeriği yerine karbonhidratın belirli seviyede tutulduğu diyet programları hem daha sağlıklı hem de daha etkili sonuçlar verir.

Comments 2

 1. miraç
  23 Kasım 2018

  deniyeceğim

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   25 Kasım 2018

   Dikkate alarak, kontrollü tüketmeniz sağlığınız için önemlidir. 🙂

Yorum Yaz