rejim listesi, diyetisyen

1 Adet Kuru Kayısı Kaç Kalori?

Kilo problemi bulunanlara, vücudunu formda tutmak isteyenlere hazırlanan rejim listesi içerisinde kurutulmuş meyveler sıklıkla tavsiye edilen besinlerdendir. Kuru kayısının da bulunduğu kurutulmuş meyveler grubu, lezzetli olmalarının haricinde vitamin ve lif yönünden yüksek değerlere sahip besinlerdir. Günümüzde vücuda faydalarının yanı sıra diyet yapan kişiler açısından kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler gün içerisindeki şeker krizinin atlatılması amacı ile tavsiye edilir. Düşük kalori değerine ve zengin besin değerlerine sahip olması diyette öğün aralarında çeşitlilik oluşturması ve tatlı krizlerini bastırması yönünden fayda sağlar. 1 adet kuru kayısı 25 (kcal) kalori içerir.

Sağlığımıza Etkisi

Kuru kayısı özellikle A ve C vitamini yönünden çok zengin bir besin olması vücut direncini arttırmaktadır. Aynı zamanda da potasyum, folik asit, lif ve demir açısından zengin besin değerlerine sahiptir. Kuru kayısı genellikle kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlara karşı son derece etkili olduğundan tercih edilir. Diyet yapan kişilerde sıklıkla görülen kabızlık problemi açısından en etkili çözüm olan kuru kayısı, bu özelliğiyle rejim listesi içerisinde kesinlikle kullanılır. İçerdiği selüloz ve pektik hafif etkideki müshil ile kabızlığın giderilmesinde kullanılabilir. Kronik kabızlık sorunları ve şikayetleri bulunanların günde 3 ile 4 adet doğal kuru kayısı tüketmeleri öneriliyor. Bunun yanı sıra yemeklerden önce tüketilecek 2 ile 3 adet kuru kayısı sayesinde hazımsızlık sorununu da çözmek mümkün oluyor. Kırmızı kan hücresi seviyesinde düşüş yaşanması durumunda meydana gelen anemi demir eksikliğine neden olduğundan demir içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi gerekir ki bu aşamada yüksek demir içeriğiyle kuru kayısı öne çıkar.

Besin Değerleri

1 adet kuru kayısı 25 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 adet kuru kayısıda 5.05 gram karbonhidrat bulunur.

1 adet kuru kayısı 0.06 gram yağ içerir.

1 adet kuru kayısıda 1.12 gram lif bulunur.

1 adet kuru kayısı 1.2 mg sodyum ve 165.4 mg potasyum içerir.

Kuru kayısı kolesterol içermez.

1 adet kuru kayısı 10 mg kalsiyum içerir.

1 adet kuru kayısı 158.9 mg A vitamini ve 4.25 mgC vitamini içerir.

1 adet kuru kayısıda 0.38 mg demir bulunur.

Rejim Listesi ve Diyette Kullanımı

Diyet listesinde öğün araları için gerçekten sağlıklı ve düşük kalorili bir tatlı krizi önleyici olması sebebiyle diyet programlarında kuru kayısı kullanımını öneriyorum.  Ara öğün şeklinde sağlıklı bir alternatif olan kuru kayısıyla hem tatlı krizlerinizi bastırır hem de diyetin oluşturabileceği kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara çözüm oluşturur. Sabah öğünleri öncesinde 1 bardak ılık süt(diyet) ile 1 ile 2 adet kuru kayısı tüketilmesi genel olarak gereklidir. Böylelikle sabahtan sindirim sisteminin harekete geçmesini sağlayarak, gün içerisinde diyet programı içerisindeki besinlerin var olan kalorilerine karşı ekstra bir önlem oluşturur.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?