1 Adet Kırmızı Pancar Kaç Kalori

Pancar, sağlıklı ve doğal zayıflama konusunda diyet programlarının en ideal besinlerinden birisidir. Düşük kalori değerine sahip bir sebze olan kırmızı pancar, yüksek değerde lif içermesi sayesinde vücutta çok önemli etkilerde bulunur. Bu sebeple de kişiye özel diyet programı hazırlama sırasında brokoli gibi besin değeri açısından zengin, kalori açısından zayıf olan kırmızı pancar, yoğun olarak kullanılıyor. Yaklaşık olarak 80 gram kadar gelen bir kırmızı pancar 35 (kcal) kalori değerine sahiptir.

Sağlımıza Etkisi

Kırmızı pancar, folik asit değeri en yüksek sebzelerden birisidir. Ayrıca çok yüksek oranda lif içeriyor olması sindirim sisteminin ve metabolizmanın ideal biçimde çalışmasını sağlar. Bu özelliğiyle de vücuttaki fazla kilolardan kurtulabilmede çok etkilidir. Zaten çok düşük kalori değerine sahip olması öğünlerde vücuda çok fazla kalori almadan vücudun tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını önemli ölçüde sağladığından kişiye özel diyet programı hazırlama sırasında en çok tercih edilen sebze olur. Sağlıklı beslenme alışkanlığında erkekler için günlük 2200-2400 kcal, kadınlarda 1800-200 kcal olması sebebiyle sadece 35 kcal değere sahip olan pancar, öğünlerde sıklıkla tercih edilebilir.

Çok sayıdaki besinin içermemekte olduğu hücreleri, enzim ve proteinleri korumakta olan betalin grubu maddeyi içerir. Bu grup vücudun iç organlarında koruma, kalp ve damar gibi kronik hastalıklarda önleyici olur. Kansere karşı da vücudun önemli bir güç kazanmasını sağlayarak kalın bağırsak, mide, sinir sistemi, akciğer, meme ve prostat gibi kanser türlerine karşı önleyici etki oluşturur.

Besin Değerleri

1 adet kırmızı pancar 35 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 adet kırmızı pancarda 6.42 gram karbonhidrat değeri bulunur.

1 adet kırmızı pancarın içeriğinde 0.98 gram protein bulunur.

1 adet kırmızı pancarda 0.42 yağ bulunur.

1 adet kırmızı pancar 1.02 gram lif içerir.

1 adet kırmızı pancar 96.8 mg sodyum, 223.2 mg potasyum içerir.

1 adet kırmızı pancar 9.6 mg kalsiyum içerir.

1 adet kırmızı pancarda 229.6 mg A vitamini ve 6.56 mg C vitamini bulunur.

1 adet kırmızı pancar 0.3 mg demir içermektedir.

Kişiye Özel Diyet Programı Hazırlama Sırasında ve Diyette Kullanımı

Zengin besin değerleri ve düşük kalori değeri nedeniyle kişiye özel diyet programı hazırlama aşamalarında, kırmızı pancar kullanımına sıklıkla başvurulur. Diyet içerisinde günlük periyotlarda öğünlere yayılarak, kırmızı pancar kullanımını pancar suyu, pancar smoothie gibi şekillerde kullanılır. Besin değerleri nedeniyle önerilen bir gıda türü olsa da, kullanım dozu, şekli ve miktarı gibi konular nedeniyle, diyetisyen uzmanlığına başvurmadan kullanmak istenen sonuçlara ulaşılması konusunda çeşitli sorunların çıkmasına nedene olur.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?