zayıflatan baharatlar

Zayıflatan Baharatlar Nelerdir?

Genellikle yemeklerimizi tatlandırmak için kullandığımız baharatların zayıflamaya yardımcı olduğunu ve çoğunun metabolizmayı hızlandırdığını biliyor muydunuz? Baharat tüketimi ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde daha yaygındır. Zayıflatan baharatlar, çeşidi, rengi, kokusu birbirinden çok farklı olsa da vücudumuz için birçok faydası bulunmaktadır. Fazla kilolarınızdan kurtulurken hangi baharatları ne kadar tüketeceğinizi diyetisyen uzmanlığına başvurarak öğrenmeniz, sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi için çok önemlidir. Bu yüzden, zayıflamaya destek olması için, ne miktarda baharat tüketeceğimizi bilmemiz gerekir.

Zayıflatan Baharatlar

KIRMIZI PULBİBER

Kırmızı biber içerisinde bulunan kapsaisin sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Bunun dışında kabızlık sorunu yaşayan kişilerde bağırsakların düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Yemeklerinizde, çorbalarınızda veya yoğurdunuza katarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bilindiği üzere, ülkemizde de bir ara Samandağ Biberi bayağı bir meshur olup, gündem oluşturmuştu.

KEKİK                                                            

Genellikle et, tavuk ve balık gibi besinleri pişirirken kullandığımız kekik, sindirimi rahatlatır ve gaz şikâyetlerini azaltır. Bunun dışında kan kolesterolünü düşürücü etkiye de sahip olan kekiği yemeklerinizde kullanmaya özen gösterin. Zayıflatan baharatlar akla geldiğinde, kekik her zaman ilk sıraları almaktadır.

ZERDEÇAL

Zerdeçalla ilgili yapılmış birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar zerdeçalın kan şekerini dengelediğini, iştahı azalttığını ve kilo verimini kolaylaştırdığını göstermektedir. Diyabet ve kanser hastalarının da beslenmelerine rahatlıkla ekleyebilecekleri zerdeçalı kilo kontrolü ve zayıflamada kullanabilirsiniz. Bununla birlikte ne kadar ve hangi sıklıkta kullanılacağı gibi detaylar için, diyetisyen görüşüne başvurmanız etkili ve sağlıklı sonuçların alınmasını sağlar.

TARÇIN

Özellikle kan şekerinin dengelenmesinde ve diyetlerde tatlı ihtiyacının giderilmesinde etkin olan tarçını zayıflarken beslenmenize eklemenizi tavsiye ederim. Özellikle diyabeti veya insülin direnci olan kişilerde tokluk hissi verir ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Eğer insülin direnci hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, sizi diyetisyentugcesert.com/insulin-direnci/ linkinden konuma davet ediyorum.

Aynı zamanda, çayınıza, içtiğiniz suya, yoğurda veya meyvelerin üzerine ekleyerek kilo verme sürecinde tatlı ihtiyacınızı baskılamak ve metabolizmanızı hızlandırmak için tercih edebilirsiniz. Bu yüzden tarçın da, zayıflatan baharatlar arasında yerini alabilir. 

ZENCEFİL

Zencefil soğuk algınlığından, bağışıklık güçlendiremeye, romatizmal ağrılarından kilo vermeye kadar her anlamda çok sihirli bir besin kaynağıdır. Antioksidan açından çok zengin olan zencefil, aynı zamanda iyi bir anti- inflamatuar olduğundan vücutta ki iltihabi durumlarla da savaşmaktadır. Bunun dışında sindirim sistemine ve şişkinlik şikâyetlerine karşıda doğal bir ilaçtır. Kısacası her anlamda şifa kaynağı olan zencefil metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

BİBERİYE

Et yemeklerinde sıklıkla kullanılan biberiye hem ödem atmanıza hem de idrar sökmenize yardımcı olur. Bunun dışında yağ yakımını arttırır ve metabolizmanızı hızlandırır. Hazmı kolaylaştırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

 

Ataşehir bölgesinde hizmet veren, Diyetisyen Tuğçe Sert Beslenme ve Diyet Danışma Kliniğine ulaşmak için, bütün bilgilere diyetisyentugcesert.com/ üzerinden ulaşılabilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?