video play

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Türkiye, çay tiryakiliğinde başı çeken ülkeler arasında yer almaktadır. Bu da gösteriyor ki ülkemiz için çay vazgeçilmez bir içecektir. Yeşil Çay Zayıflatır mı? sorusuna diyetisyen olarak bu alanda son zamanlarda yapılan araştırmalar incelenmiş, çayın sağlık üzerine bir çok olumlu etkisi olduğunu gösterdiği ve özellikle obezitenin artmasıyla birlikte yeşil çayın önemi ve tüketiminin ülkemizde daha çok arttığını tespit etmiştir.

Yeşil çayda siyah çay gibi ” Camellia Sinensis ”bitkisinin yapraklarından üretilmektedir. Yeşil çayı siyah çaydan ayıran özellik ise yapraklarının işlenme farklılığıdır. Yeşil çay yaprakları siyah çay yapraklarına göre daha az işlem görür. Bu nedenle yeşil çay siyah çaya göre daha çok antioksidan içerir. Çinliler yeşil çayın damar tıkanıklığına iyi geldiğini çok uzun yıllar önce keşfetmiş ve ilaç gibi kullanmışlardır.Yeşil çayı ilaç gibi yararlı yapan ise içinde bulunan kateşinlerdir. Yapılan birçok çalışma kateşinlerin dejeneratif hastalıklara karşı koruma sağladığını, kanser ve kalp damar hastalıkları riskini azalttığını, tip 2 diyabette etkili olduğunu ve yağ metabolizmasına etki ederek obeziteyi önlemede rol oynadığını göstermektedir. 

Fazla mı çay tüketiyorsun? Belki de fazla kilolarının sebebi fazla çay içmek olabilir! Hadi beraber 1 bardak çay kaç kalori inceleyelim, diyetisyentugcesert.com/1-bardak-sekersiz-cay-kac-kalori/

Diyetisyen Tuğçe SERT yanıtlıyor; Yeşil Çay  Zayıflatır mı? Nasıl Kullanılmalı?

8 hafta boyunca yapılan bir çalışmada kişilere her gün 4 kupa yeşil çay içirilmiş ve önemli derecede kilo kaybettikleri gözlemlenmiştir.Yeşil çayın içinde bulunan ” epi-gallo-kateşin-3 gallat ” adı verilen ve kısaca EGCG olarak adlandırılan biyolojik öğenin yağ emilimini azaltarak obeziteyi engellediği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca LDL yi ( kötü kolesterol ) azaltıcı etkiside vardır. Yeşil çaya antioksidan özelliğini veren diğer bir neden ise C vitamini açısından zengin olmasıdır. Ancak yeşil çayın yoğun tüketimi içeriğinde ki kafeinden dolayı uykusuzluk ve toksik etki yapabilir.

Bundan dolayı Diyetisyen Tuğçe SERT önerisi, günlük olarak 3 kupa yeşil çay tüketimi ortalama 200-300 mg kateşin alımı sağlayacak bu da vücudumuz için yeterli olacaktır. Özellikle hamile ve emziren annelerde yeşil çay tüketimi pek fazla önerilmemektedir. Yeşil çayın sağlık üzerine yapılan çalışmaları her geçen gün artmakta ve her seferinde başka bir yararlılığı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle diğer ülkeler de olduğu gibi  ülkemizde de yeşil çay tüketimi her geçen gün artmaktadır. 

Sindirim problemi yaşıyor isen, metabolizmayı hızlandıran çaylar tüketmek tam sana göre bir davranış olacaktır. Heyecanlandın biliyorum, hadi hemen diyetisyentugcesert.com/metabolizma-hizlandiran-caylar/ linkine tıklayarak, metabolizma hızlandıran çaylar nelerdir bir göz at.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?