Online zayıflama

Online Zayıflama Meyveler ve Kilo

Meyveler, beslenmemiz de ki en önemli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Lif açısından zengindirler ve bağırsaklarımızın çalışmasını düzenlerler. Bunun dışında antioksidan kapasiteleri yüksektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kansere karşı vücudumuzu korurlar. Peki, meyveler kilo yapar mı? Online zayıflama konusunda etkili midir? Peki, online diyetisyen diyet listelerinde, meyvelere yer verir mi?

Aslında diyet yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ne yediğinizden çok, ne miktarda yediğinizdir. Hasta olmayalım, kanserden korunalım, meyveler doğal ve düşük kalorili yiyeceklerdir düşüncesiyle bol bol yerseniz kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Meyvelerin büyük bir kısmını fruktoz denilen meyve şekeri oluşturur. Fruktoz bir şeker türüdür ve fazla tüketildiğinde vücutta yağ depolanmasına neden olur.

Online Zayıflama Sırasında da Meyve Porsiyonuna Dikkat Edin!

Meyveleri tüketeceğiniz zaman porsiyon miktarına dikkat etmeniz gerekir. Günlük meyve tüketiminizin 2 veya 3 porsiyon olması yeterlidir. Her meyvenin porsiyon miktarı farklıdır. Örneğin elmanın 1 küçük boyu, ayvanın ise 1/4 orta boyu bir porsiyon meyve anlamına gelir. Aşağıda ki tabloda bazı meyvelerin porsiyon miktarlarını görebilirsiniz.

Meyvenin Adı 1 Porsiyon Miktarı Gramı
Mandalina 2 küçük boy 100 gr
Portakal 1 küçük boy 100 gr
Nar 1/2 küçük boy 80 gr
Elma 1 küçük boy 100 gr
Kivi 1 orta boy 100 gr
Çilek 12 küçük boy 150 gr
Üzüm 15 iri adet 80 gr
Ayva 1/4 orta boy 80 gr
Vişne 14 adet 80 gr

Glisemik İndeksi Yüksek Meyveleri Sık Tüketmeyin!

Özellikle kilo problemi yaşayan, insülin direnci, şeker hastalığı olan kişilerin muz, incir, üzüm, kavun gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerden uzak durması gerekmektedir. Bu meyvelerin şeker oranı diğerlerine göre yüksektir ve fazla miktarda tükettiğinizde kilo almanıza neden olur. Böylece uzaktan diyet programı alırken, kilo vermeniz daha da hızlı olacaktır.

Meyve Suyu Yerine, Meyvenin Kendini Tüketin!

Meyve sularının şeker oranı, meyvelerden daha yüksektir. Örneğin; 1 orta boy portakal, bir porsiyon meyvedir ve 1 su bardağı portakal suyu için ortalama 3 porsiyon portakal kullanırsınız. Dolayısıyla portakal suyu, daha fazla şeker anlamına gelir. Kan şekerinizi hızlı yükseltip, hızlı düşürür ve daha çabuk acıkmanıza neden olur. Bu arada, 1 adet portakal kaç kalori makaleme de, buradan inceleyebilirsiniz. Meyvenin kendisini tüketmek lif açısından da daha sağlıklıdır. Bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca meyvenin yanında süt, yoğurt gibi protein kaynakları veya ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar tüketmek meyvenin sizi acıktırmasını da önleyecektir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?