Online zayıflama

Online Zayıflama Meyveler ve Kilo

Meyveler, beslenmemiz de ki en önemli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Lif açısından zengindirler ve bağırsaklarımızın çalışmasını düzenlerler. Bunun dışında antioksidan kapasiteleri yüksektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kansere karşı vücudumuzu korurlar. Peki, meyveler kilo yapar mı? Online zayıflama konusunda etkili midir? Peki, online diyetisyen diyet listelerinde, meyvelere yer verir mi?

Aslında diyet yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ne yediğinizden çok, ne miktarda yediğinizdir. Hasta olmayalım, kanserden korunalım, meyveler doğal ve düşük kalorili yiyeceklerdir düşüncesiyle bol bol yerseniz kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Meyvelerin büyük bir kısmını fruktoz denilen meyve şekeri oluşturur. Fruktoz bir şeker türüdür ve fazla tüketildiğinde vücutta yağ depolanmasına neden olur.

Online Zayıflama Sırasında da Meyve Porsiyonuna Dikkat Edin!

Meyveleri tüketeceğiniz zaman porsiyon miktarına dikkat etmeniz gerekir. Günlük meyve tüketiminizin 2 veya 3 porsiyon olması yeterlidir. Her meyvenin porsiyon miktarı farklıdır. Örneğin elmanın 1 küçük boyu, ayvanın ise 1/4 orta boyu bir porsiyon meyve anlamına gelir. Aşağıda ki tabloda bazı meyvelerin porsiyon miktarlarını görebilirsiniz.

Meyvenin Adı1 Porsiyon MiktarıGramı
Mandalina2 küçük boy100 gr
Portakal1 küçük boy100 gr
Nar1/2 küçük boy80 gr
Elma1 küçük boy100 gr
Kivi1 orta boy100 gr
Çilek12 küçük boy150 gr
Üzüm15 iri adet80 gr
Ayva1/4 orta boy80 gr
Vişne14 adet80 gr

Glisemik İndeksi Yüksek Meyveleri Sık Tüketmeyin!

Özellikle kilo problemi yaşayan, insülin direnci, şeker hastalığı olan kişilerin muz, incir, üzüm, kavun gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerden uzak durması gerekmektedir. Bu meyvelerin şeker oranı diğerlerine göre yüksektir ve fazla miktarda tükettiğinizde kilo almanıza neden olur. Böylece uzaktan diyet programı alırken, kilo vermeniz daha da hızlı olacaktır.

Meyve Suyu Yerine, Meyvenin Kendini Tüketin!

Meyve sularının şeker oranı, meyvelerden daha yüksektir. Örneğin; 1 orta boy portakal, bir porsiyon meyvedir ve 1 su bardağı portakal suyu için ortalama 3 porsiyon portakal kullanırsınız. Dolayısıyla portakal suyu, daha fazla şeker anlamına gelir. Kan şekerinizi hızlı yükseltip, hızlı düşürür ve daha çabuk acıkmanıza neden olur. Bu arada, 1 adet portakal kaç kalori makaleme de, buradan inceleyebilirsiniz. Meyvenin kendisini tüketmek lif açısından da daha sağlıklıdır. Bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca meyvenin yanında süt, yoğurt gibi protein kaynakları veya ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar tüketmek meyvenin sizi acıktırmasını da önleyecektir.

Yorum Yaz

Diyetisyene Sor
✍️ Diyetisyene Sor
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğçe SERT 😍
Online Diyet Programım hakkında detaylı bilgi almak ister misin? Hemen mesaj gönder! 😊