Diyetisyen Tuğçe Sert Önerileri

Kilo Vermeye Yardımcı 5 Basit Kural

Beslenme alışkanlıklarımız, kilomuzun artmasını veya düşmesini doğrudan etkileyen en önemli faktördür. Bu nedenle yanlış olduğunu bilmeden, masumca uygulamaya alıştığımız bazı beslenme alışkanlıklarımız, aslında kilo vermemizi veya almamızı engelleyen başlıca etkenlerdir. Diyetisyen Tuğçe Sert önerileri olarak, öncelikle ilgilenilmesi gereken birkaç ana kuralı aşağıda açıklamaya çalıştım.

Diyetisyen Tuğçe Sert Önerileri

Daha zinde ve fit kalmak için, bu öneriler olmazsa olmazınız! Hadi hep beraber neler yapabiliriz, tek tek inceleyelim.

Alışverişe Aç Karınla Çıkmayın

Genellikle aç karınla markete gittiğinizde daha çok, karbonhidrat ve tatlı ağırlıklı besinlere yönelir,  böyle bir durumda alışveriş sonunda elinizde bir poşet abur cubur la eve dönebilirsiniz. Bu nedenle alışverişe tok karnına gitmeye çalışın ve listenizi önceden hazırlayın. Özellikle o hafta ki beslenme programınıza göre alışverişi listesi yaparsanız, kilo vermek çok daha kolay olur. Örneğin; ara öğünler için kuru meyve, kutu süt veya form bisküvi tarzı atıştırmalıklar listenize ekleyebilirsiniz.

Porsiyonlarınızı Azaltmaya Özen Gösterin

Zayıflamanın en önemli kurallarından biri porsiyon kontrolüdür. Ancak, ilk başta sevdiğiniz besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmak, psikolojik olarak sizi zorlayabilir. Kilo vermek istiyorsanız, sevdiğiniz ve sık tükettiğinizin besinlerin porsiyonlarını yarıya indirmeye çalışın. Tabağınızın sadece 1/4 üne karbonhidrat, 1/4 üne protein ve yarısında sebze ekleyebilirsiniz. Tabaklarınızın ve kâselerinizin boyutlarını küçültebilirsiniz. Böylelikle daha az kalori alarak, daha kolay zayıflarsınız.

Gün İçinde Su Şişenizi Yanınızdan Ayırmayın

Bol su tüketmek metabolizmanızı hızlandırır ve kilo veriminizi kolaylaştırır. Günde 8-10 bardak su tüketmeye dikkat edin. Suyu sade içmekte zorlanıyorsanız, içerisine kabuk tarçın ve limon atarak tatlandırabilirsiniz.

Beslenmenizde Farklı Alternatifler Yaratın

Hep aynı şeyleri yemek, tek düze beslenmek hem metabolizmanızı yavaşlatır, hem de kilo vermenizi zorlaştırır. Diyet denilince herkesin aklına çok kısıtlı beslenmek ve sürekli aynı şeyleri yemek gelir. Oysaki farklı alternatiflerle diyetinizi zenginleştirebilirsiniz. Her gün kahvaltınızı değiştirin. Bir sabah yumurta, bir sabah yulaf ezmesi, bir sabah tost yiyebilirsiniz. Ana öğünlere tavuklu, peynirli salatalar veya ton balıklı bir sandviç alternatifi ekleyebilirsiniz. Ara öğünlerde, sütlü kahve, yoğurt, meyve, galeta, chia tohumu gibi farklı tarzda alternatifler yaratabilirsiniz.

Hareketinizi Arttırın

Kilo vermek için, beslenme kadar hareket etmek ve aldığınız enerjiyi yakabilmek de çok önemlidir. Harcadığınız enerji aldığınız enerjiden fazlaysa vücudunuz yağ yakmaya başlar. Özellikle yüzme, tenis, koşu gibi kalp atışlarınızı hızlandıracak sporlar daha kolay kilo vermenizi sağlar. Bunun dışında her gün 30-40 dakika yürüyüş yapmakta zayıflamanızı destekleyecektir.

Sana yakın bir diyetisyen bulamıyorsan, uzaktan takipli diyet programım tam sana göre. Bilgi diyetisyentugcesert.com/online-diyet/

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?