Kilo Alma Nedenleri

Kilo Verirken Yapılan Yanlışlar

Kilo problemi günümüzde her geçen gün artan hem ruhsal hem de bedenen kişileri olumsuz etkileyen en büyük sorunlardan biri haline geldi. Kilo verip sağlıklı olmayı hedeflerken, yapılan bilinçsiz diyetler sağlığınızın daha çok bozulmasına neden olmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan biri uzun dönemde alınan kilolardan çok kısa bir zamanda kurtulmayı beklemektir. Bunun için zayıflama ilaçlarından, çok düşük kalorili diyetlere, lahana çorbalarından, durmaksızın yapılan sporlara kadar her yol denenir. Sonucunda ise ya başarılı olunur, ancak verilen kilolar çok kısa bir süre sonra geri gelir ya da hiç sonuç alınamaz ve nasıl olsa kilo veremiyorum diye düşünülüp daha çok yemeye başlanır. Görüldüğü üzere, kilo verirken yapılan yanlışlar bizi dönüşü olmayacak yollara sürükleyebilir.

İki durumda kiloların sizde kalmasına ve sağlığınızın bozulmasına neden olur.  Kilo vermek bir süreçtir, emek ve sabır ister. En önemli detay ise zayıflama çalışmasının kişinin özelliklerine göre özel olarak hazırlanmış programlamaya ihtiyaç duyulmasıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için öncelikle bir diyetisyen uzmanlığına başvurulması gereklidir.

Tek başınıza değil, diyetisyen kontrolünde diyet yapın

 Zayıflarken gerekli olan en önemli 3 şey; kararlılık, motivasyon ve takiptir. Tek başınıza kilo vermeye çalıştığınızda yanlış diyetlerle metabolizmanızı daha çok yavaşlatabilirsiniz. Hiç diyet yapmayan bir kişiyle, zayıflamak için her yolu deneyen kişinin metabolizma hızı çok farklıdır. Kan tahlilleri, yağ, kas, analizi ve en önemlisi sizin yaşam şeklinize göre planlanan kişiye özel bir beslenme programı sağlıklı bir şekilde kalıcı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Eğer Anadolu Yakasında oturuyor ve sizinle bir arkadaş gibi ilgilenecek bir diyetisyen ile çalışmak istiyorsanız, diyetisyentugcesert.com/ a tıkladıktan sonra, telefon numarama ve klinik adresime erişebilirsin.

Diyet yaparken ekmeği hayatınızdan çıkartmayın.

Yapılan en büyük hatalardan bir diğeri de diyetten ekmeği çıkartmaktır. Bizim için önemli olan tükettiğiniz ekmek türü ve miktarıdır. Yapılan çalışmalar tam tahıllı ekmek tüketiminin kilo verimini kolaylaştırdığını ve metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir. Bu nedenle diyet yaparken öğünlerde 1-2 dilim tam buğday veya çavdar ekmek tüketmeyi ihmal etmeyin. Fazla ekmek tüketimi de, kilo verirken yapılan yanlışlar arasında üst sıradadır.

Günde 2 öğün değil, 5-6 öğün yapmaya özen gösterin.

Gün boyunca tek veya iki öğün yaparak daha kolay ve daha hızlı kilo verileceğine inanılmaktadır. Ancak siz ne kadar az beslenirseniz metabolizmanız o kadar yavaşlar. Az ve sık beslenmek, ara öğün yapmak kan şekerinizi daha iyi dengeler ve bir sonra ki öğüne kadar daha tok kalmanıza ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Bu nedenle öğünleriniz arasında 3 saati geçirmeyin.

Sevdiğiniz besinleri hayatınızdan tamamen çıkartmayın.

Diyet yapmaya karar verdiğinizde yapılan yanlışlardan biri de sevdiğiniz yiyeceklerden kendinizi uzak tutmanızdır. Hedeflediğiniz kiloya gelene kadar yemeyi çok sevdiğiniz besinleri hiç tüketmezseniz diyet bittikten sonra özgürce yeme duygusu, verdiğiniz kiloların tekrar size dönmesine neden olur. Bu nedenle çikolatayı çok seviyorsanız miktarını azaltarak tüketebilirsiniz. Böylece hedef kilonuza ulaştığınızda sevdiğiniz her yiyeceği doğru miktarlarda tüketmeyi öğrenmiş olursunuz. Diyetisyen uzmanlığında beslenme alışkanlıklarınız da ki yanlışlıklardan da kurtulma şansınız olacaktır.

Düşük kalorili diyetlerden uzak durun.

Şok diyetler gibi çok düşük kalorili diyetler vücutta önce çok hızlı bir kilo kaybı yaratır. Ancak bu kilo kaybı su ve kastan olacağından kaybedilen kiloyu hızla hatta fazlasıyla geri alırsınız. Diyet yaparken aç kalmak, tek yönlü beslenmek kilo vermenize yardımcı olmaz. Aksine hem bağışıklık sisteminiz düşer hem metabolizmanız yavaşlar. Yapmanız gereken yaşınıza, bazal metabolik hızınıza, yağ ve kas oranınıza uygun doğru kaloride size özel beslenme programı uygulamaktır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?