Joel Fuhrman Diyet listesi

Dr. Joel Fuhrman geçmişinde profesyonel spor deneyimi olan, ardından tıp fakültesi bitirerek beslenme araştırmalarına yönelen ve giderek bu alanda isim sahibi olmuş Amerikalı bir beslenme uzmanıdır. Yazdığı “ Yaşamak İçin Ye “  kitabıyla son yıllarda dünya gündeminde hayli yer bulmuş bir beslenme uzmanı olan Dr. Fuhrman, profesyonel kariyerinde diyetisyen değildir. Pennsylvania Tıp Fakültesinden mezun bir aile hekimi olan Dr. Fuhrman, profesyonel sporculuğu döneminde yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle bu kariyerini sonlandırmak zorunda kalmıştır. Ardından kendi sağlığı ile ilgili olarak yaptığı araştırmalar sonucunda beslenme konusunda uzmanlaşan Dr. Fuhrman, Prof. Dr. Mehmet Öz’ ün “ Hayatı kilo vermesine bağlı hastalarımı Dr. Joel Fuhrman’ a yönlendiriyorum “ sözüyle, bilinirliği ve güvenilirliğini arttırmıştır.

Dr. Fuhrman Uzman Bir Diyetisyen Olarak Kariyere Sahip Değil

Dünyaca ünlü bir kalp Cerrahı olan, aynı zamanda beslenme alışkanlıkları ve fazla kilolu olma durumunun insan sağlığı açısından zararları hakkında yoğun çalışmalar sürdüren Prof. Dr. Mehmet Öz, dünyanın en tanınmış cerrahlarından biridir. Onun profesyonel kariyerinde bir beslenme uzmanı gerektiğinde başvurduğu uzman olan Dr. Joel Fuhrman’ ın çalışmaları, bazı çevreler tarafından tartışmalı bulunuyor olsa da, önerileri dünyanın genelinde dikkate alınıyor.

Kronik rahatsızlıklar ve yanı sıra sürekli yaşanan çeşitli sorunlarla yaşam kalitesi sürekli olarak düşen yaşamlarımızın iyileştirilmesi ve daha sağlıklı bir yaşam geçirebilmemiz için yoğun bir çalışma temposuyla profesyonel kariyerini sürdüren Dr. Joel Fuhrman, son olarak yazdığı “ Yaşamak İçin Ye “ isimli kitabında, aç kalmadan doğru ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olunması için tavsiyelerde bulunuyor. Kitabın içeriğine ve tavsiyelere uyarak, 6 haftalık bir süreç içerisinde herkesin 9 kilo verebileceğini garanti eden Dr Fuhrman, bu sürenin sonunda edinilen beslenme alışkanlığı ve gıda seçimlerine dikkat ederek daha önce tanık olmadığımız kadar sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğimizi söylüyor.

Fuhrman Diyeti

Lifler konusunda zengin besinler tüketerek sürdürülen bir yaşamın, uzun ömürlü olmanın sırlarından biri olduğunu söyleyen Dr. Fuhrman, bitkisel ağırlıklı beslenmenin öncülerinden biridir. Yoğun bir şekilde besin alınmasına rağmen yetersiz bir beslenme yaptığımızı, vücudumuzun ihtiyacı olan maddeleri tam olarak karşılayamadığımızı belirtiyor.

Bu durumu “ Samandan bir ev yapmaya benzediği “ sözüyle açıklayan Dr. Fuhrman, sonradan ilavelerle beslenmemizi takviye etmemizin bile yeterli beslenme olmadığının altını çiziyor. Doğru zamanda ve doğru besinlerle beslenmenin, bir tür makine olan vücudumuza iyi bakmanın ve bu makinenin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamanın tek yolu olduğunu söylüyor.

Hangi diyet listesi bana uygun diye düşünmene gerek yok! Online diyet programım ile sen de raflardaki eski kıyafetleri indireceksin. Hemen şimdi diyetisyentugcesert.com/online-diyet/ üzerinden iletişim bilgilerime ulaşabilirsin. 

Dr. Fuhrman diyeti, diğer diyet türleriyle karşılaştırıldığında büyük farklılıklara sahip. Örneğin Dr. Joel Fuhrman Diyet Listesi çiğ sebzelerden tüketilebildiği kadar tüketilmesini öngörüyor. Diyetisyen kalıplarıyla hazırlanmış diyetlerde olduğu gibi değil de, Bezelye, tatlı kırmızı biber, salatalık, domates gibi besinlerden, her gün en az yarım kilo tüketilmesini tavsiye ediyor.

Büyük oranda tüketilen bu gıdaların kalori oranının çok düşük olduğu, bununla birlikte vücudumuzun ihtiyacı olan pek çok farklı mineral ve maddenin de alınmasını sağladığını söyleyen Dr. Fuhrman, bu beslenme tekniğinde, her gün mutlaka alınması gereken besinleri de belirliyor.

En etkili diyet listeleri > diyetisyentugcesert.com/diyet-listeleri/

Sürekli Tüketilmesi gereken Besinler

Nohut, mercimek, kuru fasulye, barbunya, börülce, soya fasulyesi gibi besinlerin “ kan şekerini sabitlediğini, tatlı yeme arzusunu körelttiğini ve akşamüstü acıkmalarının önüne geçtiğini “ belirten Dr. Fuhrman, bu yiyeceklerin en mükemmel besinler arasında olduğunu söylüyor.

Yenmemesi Gereken Gıdalar

Mısır, patates gibi nişastalı besinler, tam buğday ve tahıllar, kuru yemişler ve tohumlar, Avokado ve keten tohumu gibi besinlerin, çok az tüketilmesi gerektiğini belirten Fuhrman, bu besinlerin tüketimleriyle ilgili de bir ölçü tablosunu kitabında veriyor. Fazla kiloların yanı sıra, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hatalı gıda tüketiminin, Kalp ve damar hastalıkları, Tansiyon, diyabet hastalıkları, kanser gibi dünyanın günümüzdeki en büyük sağlık sorunlarının ana nedeni olduğunu Dr. Fuhrman, doğru ve akıllı bir şekilde yapılan beslenmenin, uzun ve mutlu bir yaşamın sırrı olduğunun altını çiziyor.

Joel Fuhrman Diyet Listesi Ne Kazandırıyor?

Dr. Fuhrman’ ın önerdiği beslenme alışkanlıkları, doğrudan kilo vermeyi hedeflemiyor. Öncelikle sağlıklı bir beslenme alışkanlığının oluşturulmasını hedefliyor. Bu durumun sonucunda beslenme uzmanı olan diyetisyenlerin kişiye özel diyet olarak hazırladığı programlardaa kolay ve hızlı uyum sağlanıyor. Sağlıklı diyet yapmanın ön koşulu, doğru besinlerin ve doğru miktarlarda tüketilmesidir.

Hangi besinlerin ve hangi miktarlarda tüketilmesinin hesaplanabilmesi için,

  • kişinin sağlık durumu,
  • özel yaşamıyla ilgili detaylı veriler,
  • boyuna oranla kilo durumu

gibi birçok ayrıntı göz önüne alınarak, uzman bir diyetisyen tarafından hesaplanması gereklidir.

Ortaya çıkan sonuca göre kişinin sağlık durumunu standart hale getirecek besinlerin, gün içerisine dağıtılmasıyla oluşan beslenme tablosuna uyulması, kolay ve olabilecek en sağlıklı şekilde kilo verilmesini sağlar.

Bu sonuç diyete uyulması sonucunda ilerleyen aşamalarda, sağlıklı ve keyifli bir yaşamın kapılarını araladığı gibi, önceden yaşanan pek çok sorunun ortadan kalkmasının verdiği rahatlığa da neden olur.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?