diyetisyen tuğçe sert

En doğru tartılma zamanı nedir?

Eğer sizinde aklınızda ne zaman tartılmalıyım ya da en doğru tartılma zamanı nedir gibi sorular varsa, daha sağlık bir beslenme yönünde adım atmış siz danışanlarıma bu yönde ufak tavsiyelerde bulunacağım. Bildiğimiz üzere, kilo vermek isteyen kişilerin düştüğü en büyük yanlışlardan birisi de, sık sık tartılma yoluna gitmeleridir. Malesef bu durum, diyetisyen tarafından hiç önerilmeyen ve aynı zamanda diyet yapan kişilerin motivasyonunu düşüren bir yöntemdir. Bundan dolayı, beslenme planlaması yaptığım hastalarıma tartılma hakkında paylaştığım bilgilerden en önemli gördüklerimi bu makalemde bulabilirsiniz.

Tartılmak için en doğru zaman nedir?

Benimle beraber online diyet ya da kliniğime gelerek sağlıklı beslenme hizmeti alan danışanlarıma, ilk olarak tartılma zamanı hakkında bilgilendirme yapmaktayım. Çünkü kulaktan dolma bilgilerle zayıflamaya çalışanlar, bu konunun önemini bilmediklerinden, gün içerisindeki kilo dalgalanmasını maalesef yanlış yorumlamaktadır.  Ben danışanlarıma en doğru tartı vakti olarak, sabah uyandıktan sonra iç çamaşırlarınız ile yapılan kilo kontrolü yöntemini öneriyorum. Burada bilmeniz gereken en önemli konu, sabah aç karnına tartı üzerine çıkmanız, bir diğeri ise de özellikle büyük tuvaletinizi yapmış olmanızdır.

Doğumdan sonra tartılmak?

Doğumdan sonra ödemin büyük bir çoğunluğu gider. Bir çok anne bu süreçte doğum kilolarından kurtulma paniğine girer. Ancak bu süreçte anne sütünün kalitesi ve miktarı çok önemli olduğundan kesinlikle kısıtlı diyetler yapılmamalıdır. Emzirme döneminde zayıflamak için en doğru zaman 4. aydan sonradır ve ayda 2-2.5 kg kadar kilo kaybı yeterli olacaktır. Diyetisyen Tuğçe SERT ile birlikte zayıflama yoluna giren danışanlarımda bu tür pratik bilgilerle, daha sağlıklı ve fit bir bedene kavuşmaları için yardımcı oluyorum.

kilo verme

Yatmadan önce tartılmak konusunda diyetisyen görüşü?

Yatmadan önce tartılmak,  sizi her zaman yanıltır ve motivasyonunuzu düşürür. Tartıda göreceğiniz rakam gün boyunca yediklerinizin ve içtiklerinizin yansıması olacaktır. Bu da sabah aç karnına tartıldığınızda 1-2 kg kadar daha fazla çıkmanıza neden olur.

Kıyafet ile tartılmak doğru mudur? 

Danışanlarımın yağ, kas analizlerini tanita da yaparken hep -1.o kg ile ölçerim. Bunun nedeni de kıyafet ağırlıklarını -1 kg düşmektir. Siz de evde ölçüm alırken sabah aç karnına iç çamaşırlarınızla veya çıplak olarak ölçüm almaya özen gösterin.

Tartımın doğru ölçtüğünü nasıl anlarım?

Tartınızın doğru ölçtüğünü anlamak için 5 kg çamaşır tozunu tartıya koyup kontrol edebilirsiniz. Onun dışında tartıyı koyduğunuz zemininde düz olmasına ve hep aynı noktada ölçüm almaya dikkat etmelisiniz. Evin farklı yerlerinde gramda olsa farklı ölçümler alabilirsiniz.

Adet döneminde tartılmak doğru mudur? 

Adet döneminde tartı üzerinde okuyacağınız değer biraz sizin motivasyonunuzu düşürebilir ama hemen korkmayın. Özel günlerinizde, vücudunuz su tutmaya daha eğilimlidir, bu yüzden adet döneminde tartılmayı çok fazla önermemekteyiz. Eğer kilo kontrolünü yakın bir zaman içerisinde yapmanız gerekiyor ise, size önerim menstrual period bittikten 3 (üç) gün sonra tartı üstüne çıkmanız.

Sabah ve akşam kilo farkı neden olur?

Kısa süreli aralıklarla kilo takibi yapmak, maalesef bizlere doğru bir sonuç vermeyecektir. Sabah saatlerimizde aldığımız sonuçların, bizim doğru kilomuza denk geldiğini zaten öğrendik, bu yüzden gün içerisinde yaptığımız bütün beslenme hareketleri akşam tartıldığımızda, sonucun daha fazla çıkmasına neden olacaktır. Diyetisyen görüşüyle, sizin için en doğru tartılma vakti uyandıktan sonra olacaktır.

Diyet yaparken hangi sıklık ile tartılmalıyız? 

İdeal kilomuza gelmek, daha doğrusu sağlıklı bir vücuda sahip olmak birçoğumuzun amacı, ama en önemlisi size özel hazırlanmış, sağlıklı bir diyet listesi ve diyetisyeninizin tavsiyelerine uymak sizi başarıya götürecektir. Ancak, buradaki en büyük pay sizin kararlılığınıza ve sabrınıza kalmaktadır. Hepimiz yaptığımız işlerde hemen sonuç almak istiyoruz, bu diyet için de aynı maalesef. Bireyler zayıflama programına girdikten sonra, hızlı bir şekilde kilo vermek için ya da kararlılığının meyvelerini görebilmek için sık sık tartılmak gerektiğini düşünüyor. Maalesef bu çok yanlış bir davranış, ben danışanlarıma aşağıdaki şekilde tartılmalarını öneriyorum.

 • Sabah uyandıktan sonra, tuvalet ihtiyacı giderilmeli,
 • Ardından, evinizdeki tartınızın üzerine iç çamaşırlarınız ile çıkarak zayıflama durumunuzu takip edebilirsiniz.
 • Sadece haftada bir kez kilo kontrolü yapmalısınız.

Yemekten sonra tartılmak doğru mudur? 

Maalesef hiç akıllıca bir davranış değildir, çünkü size vereceği sonuç hiç ama hiç doğru olmayacaktır. Yemek yedikten sonra kilonuz daha fazla çıkacaktır, aslında mantık çok basittir ve şu şekilde özetleyebiliriz. Siz gün içerisinde yediğiniz yemekler ya da içtiğiniz içecekler belirli bir süre sonra sindirilmeye başlar, bu süreç başlamadan tartılmak gerçek kilonuzu vermez. Gece boyunca ter yoluyla atılan su ya da uyurken yakılan kalori miktarı ile birlikte gerçek kilonuzun ortaya çıkması için en elverişli zamandır, diyetisyen önerisi bu konuda kalkar kalmaz kilonuza bakmanızdır.

Spor yaptıktan sonra tartılmak?

Koşu bandında 5 km yürüyüşümüzü yaptık, kendimizi çok zinde hissediyoruz, biraz yorgunluk var ama hemen sporumuzu bitirip tartıya koşuyoruz. Bir de ne görelim, 30 dk yaptığımız spor sonrası yağlarımız hemen erimiş ve tartıda gördüğümüz değer düşmüş… Maalesef, kötü haberi vermem gerekiyor, spor öncesi ve spor sonrası tartılma arasındaki fark, ter ile kaybedilen su miktarından kaynaklıdır. Vücudumuzun yağ yakmaya adapte olabilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir, bilmelisiniz ki egzersiz yaptığınız günün gecesi yağ yakımınız da devam edecektir, uyurken zayıflama da diyebiliriz aslında.

Hamile iken tartılmak?

Hamilelik sürecinde kilo takibi çok farklıdır ve annenin ay ay kaç kilo aldığına bakmak önemlidir. Hamile iken de her gün tartılmak doğru sonuç vermeyecektir. Bu süreçte takip etmeniz gereken en önemli şey ortalama olarak gebeliği 9-12 kg arasında tamamlamanızdır. Çok kilolu hamile kaldıysanız 6-8 kg kadar almanız yeterli olacaktır. Genellikle gebelik ilerledikçe anne adayının ödemleri artacağından tartı sonucu sizi yanıltabilir. Bu nedenle 2 haftada bir veya ayda bir tartılmanız kilonuzu daha doğru takip etmenize yardımcı olur.

6 Yorum

 1. Ceren
  30 Ocak 2019

  teşekkürler

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   25 Nisan 2019

   Rica ederim 🙂

 2. Busra
  19 Mayıs 2019

  Merhaba tugce hanim cevreden duyduklarim kafami cok karistiriyor parke ustende tartilmak dogru degil fayans uzerinde tartilmanin dogru oldugunu soyluyorlar bu nekadar dogru acaba..

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   22 Haziran 2019

   Merhabalar,

   Düz ve sert bir zemin olması yeterlidir 🙂 Çok kafanızın karışmasına gerek yok bu konuda.

 3. IŞILAY
  6 Eylül 2019

  Merhaba. 3 aydır düzenli olarak fitness yapıyorum kilo kontrolü için. Yazınız kafamdaki soru işaretlerini büyük oranda kaldırdı. Teşekkürler☺

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   11 Eylül 2019

   Merhabalar,

   Ne mutlu bana, sevgiler 🙂

Yorum Yaz