Diyetisyen Tuğçe SERT

Diyet Listeleri ve Diyetisyen

Diyetisyen kontrolünde fazla kilolardan kurtulmak, yaşam kalitemizi yükseltebilmenin ve daha mutlu bir yaşamın anahtarı niteliğini taşır. Çağımızın yaşam koşullarının itici bir unsur olmasıyla birlikte ortaya çıkan büyük bir sağlık problemidir obezite. Fazla kilolar, tüm dünyada günümüz insanlarını olduğu kadar gelecek nesilleri de tehdit etmeye başlamış durumda. Son yıllarda fazla kilolardan kurtulmak veya ideal kiloya ulaşabilmek terimleriyle sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu durumun temel nedeniyse, fazla kiloların yaşam kalitesi üzerinde doğrudan olumsuz etkiler oluşturması.

Fazla kilolu olmanın yaşam kalitemiz üzerinde ortaya çıkan olumsuz etkilerini gidermeye çalışmak sıkça karşılaşılan bir durum.

  • Yapılmaya çalışılan çeşitli diyetler
  • Sürekli diyet yapar halde olmak
  • Diyeti bir tür alışkanlık ve sıradan hale getirmek

bu konuda en sık yapılan hatalar arasında yer alır. Bunun yerine diyetisyen kontrolünde yapılmaya çalışılan diyet çalışmaları en olumlu sonuca en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlar.

Kilo Alma Nedenleri

Detaylı bir şekilde incelendiğinde;

  • Büyük oranda kentleşmiş, olağan koşullarda az tüketilmesi veya hiç tüketilmemesi gereken gıdaların sık ve yoğun bir şekilde tüketilmesine dayalı beslenme alışkanlıkları
  • Yaşam standartlarının yükselmesine paralel olarak zararlı olan birçok gıda türüne kolay bir şekilde ulaşmak
  • Gıda tüketimi için vakit ayıramamaktan kaynaklanan hızlı hazırlanan ve hazır gıdalara yönelim
  • Yüksek yaşam standartlarına bağlı daha az hareket ettiğimiz konforlu yaşam biçimi
  • Spor, egzersiz yapmak için zaman ve alan bulma zorluğu

Ve benzeri birçok etkene bağlı,  giderek daha tehlikeli bir sağlık problemi olarak tüm toplumları etkileyen fazla kilolu olma durumu, yaşam kalitesi üzerinde de doğrudan etkiler gösteriyor.

Diyetisyen Kontrolünde Kilo Vermek Daha Kolay

Her şeyden önce obezite ve fazla kilolar konusunda bireysel olarak yapılan çalışmaların çok nadir olumlu karşılık bulduğu unutulmamalıdır. Uzun bir zaman dilimi içerisinde alınmış olan fazla kilolar, birden ve hızlı bir şekilde verilemez. Verildiğinde bile bu durum sağlıklı olmaz ve ilerleyen aşamalarda kronik sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla fazla kilolardan kurtulmak için öncelikle bu konuda kararlı ve inatçı bir tutum sergilemek zorunda olduğumuz bilinmeli, olağan yaşantımızda bazı fedakarlıklar ve değişiklikler yapmamız gerektiğini kabul etmeliyiz.

Genel olarak sağdan soldan alınan duyumlar, teknolojinin gelişmesine paralel olarak artan iletişim olanaklarının yanlış ve yanlı olarak kullanılmasına bağlı öğrenilen yarı yanlış bilgiler doğrultusunda fazla kiloları için bir şeyler yapmaya çalışan kişiler, genelde hem yaşantılarının sıkıntılı süreçler geçirmesine ve hem de olumlu sonuçlar elde edememelerine sebep oluyor.

Kilo Vermek İçin Kişinin Kendisini İkna Etmesi

Günümüzün olağanüstü bir hızla değişen şartlarını takip edebilmek, geçmişten gelen bir takım bilgilerin yeni şartlar ile uyuşmadığını fark etmek belki de düşünce yapımızın değişmesi için en önemli bilinçlilik halidir. Örneğin fazla kilolardan kurtulmak için artık bilindik kilo verme yöntemleri, duyumlara dayalı diyetler uygulamak yerine, bir diyetisyen kontrolüne başvurmak, kilo vermemizi sağladığı gibi, beslenme alışkanlıklarımızda yaptığınız yanlışlıkları öğrenmemize, sağlığınızın yeniden standartlara kavuşmasına, yaşam kalitemizin artmasına, yaşamdan keyif alan bir kişi haline dönüşmemizi sağlar.

Bilinçsiz bir şekilde kilo vermek için çalışmalar yaparken harcadığınız efor ve çabanın doğrudan yansımalarının yaşamlarımızı çekilmez ve sıkıntılı hale getirmesine karşılık, bir uzman diyetisyenin katkısıyla yaşam kalitemizi arttırarak, yaşamımızı daha keyifli bir şekilde geçirebiliriz.

Bilinen ve sıklıkla başvurulan diyetlerin bir kısmı, genel olarak kişiler üzerinde çeşitli olumlu etkiler gösterir. Bununla birlikte unutulmaması gereken şey ise, her kişinin kişisel özelliklerinin diğerlerinden farklı olduğudur. Bu durumda genel anlamda başvurulan diyetlerin her kişi üzerinde aynı etkiyi göstermesi beklenmemelidir. Bu anlamda Diyetisyen başvurularınızda, tüm kişisel özellikleriniz ve yaşam alışkanlıklarınız belirlenerek, bu doğrultuda hazırlanan kişiye özel diyet sayesinde en kolay, en kısa sürede ve en olumlu sonuca ulaşabilirsiniz.

Sıklıkla Başvurulan Diyet Listesi

Genel anlamda sıklıkla kullanılan diyetler arasında yer alan

Ve benzeri diyetler, genel bir bahisle başvurulan ve sıklıkla haklarında fikirlerin beyan edildiği diyet türleri arasındadır. Bu diyetlerle ilgili diyet isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Diyetisyen Tavsiyeleri İle Diyete Başlamak

Bu türlü diyetlere başlamak niyetinde olan okuyucularımın, yapacakları diyetler ile ilgili olabildiğince fazla bilgi edinmeleri, yapan kişilerin deneyimleriyle ilgili bilgi almalarını önemle tavsiye ediyorum.

Bununla birlikte en önemli tavsiyem ise, her kişinin kişisel özelliklerinin farklı olduğu bilinmeli ve genel diyetlerin çok düşük oranda olumlu etkiler oluşturacağının bilinmesidir. En önemlisi ise fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkesin mutlaka bir diyetisyen uzmanlığına başvurmasıdır. Zira başvurmadan önce yapılan çalışmaların hem olumsuzlukla sonuçlanacağı ve hem de verilen çabaların büyük oranda sonuçsuz kalacağı unutulmamalıdır.

Asıl önemlisi ise bu uğraşlar sırasında yaşanan sıkıntı verici süreçler, mutsuz ve kalitesiz bir yaşam gibi unsurların dikkate alınmasıdır. Her koşulda bir uzman diyetisyenin kontrolünde online veya doğrudan kontrol altında yapılacak diyetler en az sıkıntıyla yaşam kalitesini yükselten en etkili sonucu oluşturacaktır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?