diyet efsaneleri

Diyet Efsaneleri

Ülkemizde, beslenme hakkında birçok şey yazılıp, çizilmekte herkes sağlıklı beslenme ve kilo verme üzerine yorum yapmaktadır. Her kafadan bir ses çıkınca da birçok bilgi kirliliği ve değişik efsaneler meydana çıkmaktadır. Bugüne kadar çeşitli diyet efsaneleri duymuş, hatta uygulamış olabilirsiniz. Bu efsaneler neler gelin birlikte bakalım;

Diyet ürünleri düşük kalorilidir, sınırsız yiyebilirim!

En büyük diyet efsaneleri arasında yer alan, diyet ürünlerinin düşük kalorili olduğunu düşünerek, sınırsız tüketmektir. Bu ürünlerin özelliği daha az yağ, daha az şeker ve düşük kalori içermeleridir. Ancak hiçbir diyet ürünü sıfır kalori değildir. Dolayısıyla sınırsız tükettiğinizde kilo vermenin aksine, alabilirsiniz.

Online diyet ile kilo verebilir miyim?

Tabiki, kilo vermeniz mümkündür. Online diyet ile kan sonuçlarınız doktorunuz tarafından incelendikten sonra, size en uygun diyet planlaması yapılarak kilo vermeniz hedeflenir.

Sıcak su yağları eritir

Su, metabolizmayı hızlandıran en önemli besindir. Vücutta birçok işlevi olan su, aynı zamanda kilo veriminizi de kolaylaştırır. Ancak sıcak suyun yağları eritme gibi bir etkisi yoktur. Aksine soğuk su içmek metabolizmanın daha çok hızlanmasını sağlar. Bu nedenle günde 2- 2,5 litre sıcaklığı, soğukla ılık arasında olan bir su tüketebilirsiniz.

Meyveyi çok tüketmek kilo yapmaz…

Meyveler, beslenmemizde ki önemli vitamin kaynaklarıdır. Bağırsak sağlığının düzenlenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kansere karşı vücudu korumada önemli rol oynarlar. Çoğu kişi meyvelere kalorisiz gözüyle bakar ve kilo yapmayacağını düşünür. Bir danışanım ilk görüşmemizde, ‘’Tuğçe hanım ben sadece meyve yiyorum, neden kilo alıyorum hiç anlamıyorum’’ demişti. Aslında kilo almasının en büyük nedeni, meyvenin içinde bulunan fruktoz adlı meyve şekeriydi. Fruktozun fazlası vücutta yağ depolanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla fazla meyve tüketmek kilo almanıza neden olur. Bu nedenle günlük olarak 2 – 3 porsiyon meyveyi geçmemeye özen gösterin.

Diyet Efsaneleri; Diyet yaparken ekmek yenilmez…

Diyette ekmek yenilmez efsanesi, her zaman olan ve çoğunlukla da uygulanan bir efsanedir. Ekmek, en önemli karbonhidrat kaynağıdır ve diyetlerde tok kalmanıza yardımcı olur. Önemli olan yediğiniz ekmek çeşididir. Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edin. Lif açısından zengin olan tam tahıllı ekmekler aynı zamanda yağ yakmanıza da yardımcı olacaktır.

Aç kalırsam hızlı kilo veririm

Kilo verirken yapılan en önemli hatalardan ve en büyük efsanelerden bir diğeri de aç kalarak hızlı kilo verileceğini düşünmektir. Açlık, metabolizmanızın ve yağ yakımınızın yavaşlamasına neden olur. Bu şekilde kilo vermeye çalıştığınızda ise hem kas kaybına uğrar hem de verdiğiniz kiloyu hızla geri alırsınız. Doğru kilo vermek istiyorsanız öğünleriniz arasında 3 saati geçirmeden, az ve sık beslenin.

Şunu kullanırsam zayıflar mıyım?

Hiç bir besin size tek basına kilo aldırmayacağı gibi, herhangi bir besinden de kilo verme anlamında medet ummak mantıklı  değildir. Bildiğiniz üzere, her yıl yeni bir ürün mucizevi derecede kilo verdeği iddia edilir. Bu tür ürünler kesinlikle, başarılı diyetisyen tarafından kesinlikle önerilmez, lütfen bu tür ürünler ile sağlığınızdan olmayın.

 

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?