Kişiye Özel Diyet ve Bölgesel Zayıflama

Yaz ayı beraberinde, yazlık kıyafetleri de çıkarttı. Peki kıştan kalan kiloları verme vaktinin geldiğini biliyorsunuz değil mi? Bu makalemde, sizlere karın ve bel çevresinde ki yağlanma ve sarkmalara karşı, bölgesel zayıflama ve kişiye özel diyet önerileri şeklinde göbek eritmenin yolları konusunda bilgiler vereceğim. Bildiğiniz üzere, iki tip bölgesel yağlanma çeşidi vardır. Bunlar bir tanesi armut tipi, diğeri de şeklen andırdığı için elma tipi vücut yağlanmasıdır. Armut tipi yağlanma daha çok kadınlarda görülen, tahmin edebileceğiniz gibi kalça ve basen bölgesinde yoğunlaşmıştır, elma tipi vücut özelliği ise daha çok erkeklerde görülen göbek yağlanmasıdır. Kadınlarda daha sıklıkla menopoz döneminde karşılaştığımız elma tipi bölgesel yağlanma, kalp ve şeker hastalığı riskini arttıran, maalesef armut tipine göre daha tehlikeli bir kilo alma biçimidir.

Kişiye Özel Diyet Programları ve Bölgesel yağlanmalar

Bölgesel yağlanmalar, genetik faktörlere bağlı olduğu kadar yediklerinizle de bağlantılıdır.  Mucizevi göbek eritme diyeti ya da bel incelten diyet listesi gibi sihirli kaynaklar bulunmamaktadır, ancak kişiye özel diyet yapılarak göbek bölgesinden zayıflamak mümkün olur. Özellikle göbek ve bel çevresinde ki yağlanmaya, pirinç, patates, makarna,  hamur işleri, kızartmalar, mısır, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar neden olmaktadır.  Bunun dışında fazla alkol tüketimi de fazla kilo almanıza ve bel çevresinde ki yağlanmayı arttırmaktadır.

göbek eritme - bel inceltme- kişiye özel diyet

     Dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak bölgesel zayıflama yöntemleri arasında en etkili olanlardandır. Tükettiğiniz karbonhidrat çeşitlerinin tam buğday ekmek, tam buğday makarna, bulgur, kuru baklagiller gibi tam tahıllı olmasına özen gösterin. Bunun dışında katı yağlar yerine sıvı yağları tercih edin. Yemeklerinizi az yağlı pişirin ve kızartmalardan uzak durun.  Son zamanlar da danışanlarım tarafından çok sorulan, yeşil çay zayıflatır mı? soruna da cevap olarak, günde 2-3 fincan yeşil çay içmeye özen gösterin. Yapılan çalışmalar yeşil çayın, özellikle karın bölgesinde ki yağlanmayı azalttığı ve kilo vermenize yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bölgesel zayıflamada en önemli faktörlerden biri de düzenli öğün yapmaktır ve kişiye özel diyet programları da buna göre hazırlanır. Kendinizi aç bıraktıkça vücudunuz kendini koruma altına almak için daha fazla yağ depolama ihtiyacı duyar. Bu nedenle gün içerisinde 5-6 öğün yapmaya özen gösterin. Beslenme dışında egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Haftada 4 gün 50 dakikalık yürüyüş, pilates, yoga, yüzme gibi sporlar hem sıkılaşmanıza, hem de bölgesel olarak daha kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?