diyetisyen tuğçe sert

Bir lahmacun kaç kaloridir?

Türk sofralarında neredeyse vazgeçilmez olarak kendisine yer bulan lahmacunun bir tanesi ortalama olarak 350 kaloridir. Genel olarak birkaç tane birden yenilen ve çok sevilen bir yemektir. Yapılış tarzı hamurunun sahip olduğu kalınlığa ve dolayısıyla kullanılan un miktarına, kullanılan kıymanın yağ miktarına, içerisinde kullanılan sebzenin oranına, lahmacunun büyüklüğüne ve yanı sıra içerisine dışarıdan eklenen domates ve salata gibi yardımcı yemeklere bağlı olarak değişken bir kalori oranına sahiptir. Diyetisyen görüşüyle kalori değerleri ve diyete etkisini incelersek, lahmacunun 260 ile 400 kalori arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Türk sofralarının en çok tüketilen gıdalarından biri olan lahmacunun, sahip olduğu yüksek kalori değerlerinin sağlığımıza ve özellikle kilomuza etkisini şöyle inceleyebiliriz.

Lahmacunun malzemelerine göre kalori dağılımı ve Besin Değerleri şu şekildedir;

100 gram Beyaz un                330 kcal

50 gram yağlı kıyma:             160 kcal

Bir yemek kaşığı zeytinyağı: 118 kcal

Bir çay kaşığı maya                  7,5 kcal

Bir domates                               20 kcal

Bir soğan                                    45 kcal

100 gram maydanoz                35 kcal

Bir kaşık salça ( domates )      11 kcal

Bir kaşık salça ( biber )             45 kcal

Sağlıklı diyet için diyetisyen Lahmacun önerir mi?

771,5 kalori toplama sahip yukarıdaki malzeme listesinden ortalama olarak 2-3 adet lahmacun yapılabilir. Diyet yaparken tüketim miktarına dikkat etmeniz gereken lahmacun, diyetisyen  tarafından sıklıkla kullanılan gıdalar arasında değildir. Bununla birlikte hazırlanmış sağlıklı diyet programları içerisinde, kişiye özel diyet koşullarına bağlı olarak, diyetisyen tarafından kullanılabilir. Sağlıklı diyet listelerinde lahmacun sık karşılaşılabilen gıdalar arasında yer almaz. 1 lahmacun, 2 dilim ekmek, 1 et ve 1 yağ değişimine denk gelmektedir.

Bildiğiniz üzere Ataşehir semtinde bulunan kliniğimde yoğun olarak danışan bakmaya başladım ve bana gelen en fazla sorulardan birisi de, diyette lahmacun yiyebilir miyim? olur. Diyetisyen Tuğçe Sert ile kilo vermeye başlamak için yapman gereken şey, diyetisyentugcesert.com/ üzerinden iletişim bilgilerime ulaşmak ve beni aramak.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?