diyetisyen

Bahar Yorgunluğu ve Beslenme

Bahar aylarında yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve uykusuzluk gibi sıkıntılar hissediyorsanız, vücudunuz bahar yorgunluğu yaşıyor olabilir. Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, baharla birlikte uyum sürecine girmekte, bu da bahar yorgunluğuna neden olmaktadır. Bu durumu en hafif şekilde atlatabilmenin yolu ise düzenli beslenme ve düzenli aktiviteden geçmektedir. Yazın yaklaşıyor olması, daha ince giyilecek kıyafetler gibi etkenler, fazla kilolardan en fazla bu dönemde kurtulunmaya çalışılmasına da sebep olur. Bununla birlikte kışın etkisiyle değişiklik yaşamış vücudumuzun, bahar aylarının yeni düzenine alışması sırasında diyet yapmak çeşitli sağlık riskleri oluşturur. Bu sebeplerle diyetisyen kontrolünde olmadan diyet yapmak sağlığınız açısından çok çeşitli risklerin oluşmasına sebep olabilir.

Meyve – sebze tüketiminizi arttırın!

Özellikle A, C, E vitaminleri, selenyum ve çinko bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu nedenle antioksidan açısından zengin vitamin ve minerallerin tüketimini bu dönemde arttırmaya çalışın. İyi bir C vitamini kaynağı olan yeşillikler, kivi, portakal, ananas, çilek gibi meyveler, E vitamini ve çinkodan zengin fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar, A vitamininden zengin süt, yumurta, sarı- turuncu meyve ve sebzelere beslenmenizde ağırlık verin. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın.

Su içiminizi arttırın!

Kışın havaların soğuk olmasından dolayı azalan su tüketimi metabolizmayı yavaşlatan bir başka neden. Vücudumuzda ki toksinleri atmanın ve yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın en önemli yolu, günlük olarak ortalama 2- 2,5 lt su tüketmektir. Su tüketmekten hoşlanmıyorsanız, suyunuzu taze meyveler, kabuk tarçın ve limonla tatlandırabilirsiniz.

Bitki çaylarına ağırlık verin!

Kış aylarında hareketsizlik, su tüketiminin az olmasına neden olur. Daha yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücuttaki ödemin artmasına ve kendinizi sürekli şiş hissetmenize neden olmaktadır. Bu aylarda özellikle yeşil çay, beyaz çay, mate çayı gibi bitki çayları tüketilmesini öneririm. Bu tür çaylar hem metabolizmanızın hızlanmasına hem de vücutta ki ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Bu tarz bitki çaylarını günde 3 kupa tüketmeniz yeterlidir.

Fiziksel aktivitenizi arttırın!

Haftada 4 gün 40 dk orta tempoda yapacağınız yürüyüşler, kışın ağırlığını üzerinizden atmanıza ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Yürüyüş dışında yüzme, bisiklete binme veya ip atlama gibi aktivitelerde kalori harcamanızı arttıracaktır. Spor yaparken, aç karnına değil, herhangi bir öğünden 1 saat sonra yapmaya çalışın. Yağ yakımınızı hızlandırmak adına spordan sonra 1 su bardağı light süt ve yanına 1 porsiyon meyve  veya 10 adet badem tüketmenizi tavsiye ederim.

Diyetisyen önerileri doğrultusunda kilo verin, Hedefiniz hızlı değil, sağlıklı kilo kaybı olsun, ! 

Baharın yaklaşması ve yaza fit girme arzusu bir an önce kilolardan kurtulma isteği doğurmakta bu durumda şok diyetlerin uygulanmasına neden olmaktadır. Şok diyetler vücutta ki suyun atımını sağlar ve sahte bir kilo kaybı yaratır. Bu şeklide kaybedilen kilolar yaz bitimin de tekrar vücudumuza dönüş yapar. Yaza fit girmek istiyorsanız, haftada 1 kg kadar yağ yakabileceğiniz, size özel planlanmış ve hayat boyu sürdürülebilir diyetler yapmaya özen gösterin. Mutlaka diyetlerinizin bir diyetisyen kontrolünde olmasına özen gösterin.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?