Atkins diyeti

Atkins Diyeti

Atkins diyeti düşük karbonhidrat, yüksek protein ve yüksek yağ içeren bir diyettir. Protein ağırlıklı bir diyet olduğundan hızlı kilo kaybına neden olur. %55-60 oranında yağ, %25 protein ve %20 oranında karbonhidrat içerir.  Atkins diyetinin teorisinde, karbonhidrat alımını kısarsak, vücut enerji için protein ve yağları kullanır ve yağlar daha çabuk gider mantığı yer almaktadır. Ancak bu tarz çok kısıtlı karbonhidrat içeren diyetler ketojeniktir ve vücutta kas kayıplarına, vitamin mineral eksikliklerine neden olur. Bunun dışında aşırı yağ alımı vücutta kilo artışını tetikler.

Atkins diyeti listesi

4 aşamadan oluşan bu diyette, ilk 2 hafta çok sınırlı (20 gr) karbonhidrat tüketimi olmaktadır. İlk 14 gün peynir, kaymak, et, tavuk, yumurta, balık, sıvı yağlar, krema ve mayonez tüketebilirsiniz. Bunun dışında meyve, ekmek, pilav, makarna, süt, yoğurt tüketmek yasaktır. 2. Evrede karbonhidrat tüketimi 25 grama çıkmaktadır. 3. Aşama koruma aşamasıdır. Yine kısıtlı karbonhidratla diyet devam eder.

Atkins diyetinin zararları

  • Yağ ağırlıklı bir diyet olduğundan kalp damar sağlığına zarar verebilir.
  • Kolesterol, trigliserit gibi kan değerlerini yükseltebilir.
  • Kısıtlı karbonhidrat içerdiğinden vücutta kas kayıplarına neden olabilir.
  • Meyve, sebze tüketimi çok az olduğu için kabızlık sıkıntısı yaratabilir.
  • Lif açısından fakir olan bu diyet kanser riskini arttırır.
  • Beynimizin tek enerji kaynağı karbonhidratlardır. Sınırlı tüketimi halsizlik, yorgunluk ve unutkanlık yapabilir.

Bu tarz diyetlerin uzun süre uygulanması vücutta ve metabolizmada bir takım yıkımlara neden olur. Bu nedenle sağlık açısından yararlı diyetler değildir

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?