diyet listesi

100 Gram İstavrit Kaç Kalori?

Genellikle Marmara bölgesinde yaygın olarak tüketiliyor olsa da tüm Türkiye’de tüketimi görülebilen balık türlerinden birisi olan istavrit, balık tutkunlarının en çok tercih ettiği balık çeşididir. Bu sebeple de zayıflamak için yapılan diyet listesi içerisinde yer alıp, almayacağı en çok merak edilen balıklardan birisidir. Soğuk deniz etkisini yansıtan en lezzetli balık türlerinden birisi olan istavrit doğru ve ideal ölçülerde tüketilmesi durumunda vücut açısından yararlı olur. Özellikle de ızgarasıyla çok daha düşük seviyede vücuda yağ alımı sağlandiğından diyet listelerinde de kullanılabilmektedir. 1 porsiyon yaklaşık 100 gram bir istavrit balığı 205 (kcal) kalori içerir.

İstavrit Balığının Sağlığımıza Etkisi

Protein, fosfor, magnezyum ve potasyum yönünden son derece zengin bir balık olan istavrit, beyin gelişimi, kalp sağlığının korunması gibi noktalarda en önemli koruyucu olan omega 3 yağ asidi de içerir. İstavrit balığı merkezi sinir sistemi üzerinde önemli etkilerde bulunur, sistemin yönettiği hormon salgılanmasında düzenleme sağlar. Bunun yanı sıra ideal seviyelerde istavrit tüketimiyle kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi açısından da olumlu bir etkileşimin bulunduğu biliniyor. Deniz ürünlerinin bulunduğu beyaz et grubunda hafızayı güçlendiren en etkili balıkta yine istavrittir. Tüm bu özelliklerinin dışında istavritin yüksek miktarda çinko içermesi sebebiyle hamile ve emziren annelerin tüketmesi son derece önemlidir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı da ızgara ve buğulama pişirme yöntemleriyle diyet listesi içerisinde yer verilebilir.

Besin Değerleri

100 gram istavrit balığı 205 (kcal) kalori içerir.

100 gram istavritte 0.4 mg A vitamini bulunur ancak C vitamini bulunmaz.

İstavrit karbonhidrat ve lif içermez.

100 gram istavrit 13.86 gram yağ içerir.

100 gram istavrit 70 mg kolesterol içerir.

100 gram istavritte 90 mg sodyum ve 314 mg potasyum bulunur.

100 gram istavritteki kalsiyum ise 12 mg oranındadır.

100 gram istavrit 1.63 mg demir içerir.

Diyette iken Balık Yenir mi?

En çok sevilen balık türlerinden birisi olan istavrit balığı kişiye özel diyet programı hazırlama noktasında tercih edilebilir balık türlerinden birisidir. Ancak diyette istavrit tüketmek isteyenlerin kendisine özel olarak belirtilen ölçülerde buğulama ya da ızgara pişirme yöntemlerini kullanması gerekir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?