1 Yemek Kaşığı Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

Doğada bulunan en güçlü antioksidan içerikli meyvelerin başında gelen üzüm, modern toplum yaşantısında, geçmişte olduğu gibi pek çok farklı alanda etkin biçimde kullanılır. Sirkeden, şaraba ve hatta pekmeze kadar pek çok farklı kullanımı söz konusu olan üzüm, zengin besin değerleri ile vücut sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Üzüm pekmezi yüksek seviyedeki ‘şeker’ etkisi ile uzun yıllar günümüzde kullanılan sanayi tipi şekerin yerine kullanılmıştır. Hatta sağlıklı bir şekilde şeker etkisinin elde edilebilmesi noktasında da üzüm pekmezi tüketilmesi önerilir. Zengin besin içeriğine ve değerlerine sahip olan üzüm pekmezinin 1 yemek kaşığında 29 (kcal) kalori bulunur. Online diyetisyen tarafından da üzüm pekmezi farklı değer ve oranlarda kişiden kişiye değişecek şekilde kullanılabiliyor.

Sağlımıza Etkisi

Üzüm pekmezi, özellikle yüksek şeker içeriği sayesinde vücut enerjisini ve direncini yükseltir. Aynı zamanda da önemli bir karbonhidrat kaynağıdır ki bu özellikle kış aylarının soğuk havalarında vücut ısısının korunması ve arttırılması etkilerinde bulunur. Bu yüzden de kış aylarında her sabaha bir kaşık tüketilmesi önerilir. İnsan vücudunun temel gereksinimleri olan magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir açısından da oldukça önemli bir doğal kaynaktır. Üzüm pekmezi içeriği sayesinde vücutta kan yapımı açısından da etkili olur ki bu yüzden de ‘kansızlık’ problemi ile mücadele eden kişiler için tüketilmesi önerilmektedir. Tüm sindirim sistemi organlarının çalışma fonksiyonlarını daha sağlıklı ve daha stabil bir şekilde gerçekleştirebilmesine yardımcı olur. Üzüm pekmezinin vücuttaki yağların eritilmesi ve formun korunması konusunda da etkileri bulunur. Ancak üzüm pekmezinin kullanım miktarından, kullanım şekline göre pek çok faktörün kilo verdirmekten ziyade kilo aldırma etkisi oluşturabileceğinden kilo problemi bulunan kişiler tarafından online diyetisyen önerileri doğrultusunda tüketimini gerçekleştirmeleri önerilir.

Besin Değerleri

1 yemek kaşığı üzüm pekmezi 29 (kcal) kaloriye sahiptir.

1 yemek kaşığında 7.11 mg karbonhidrat bulunur.

Üzüm pekmezinde yağ bulunmaz.

1 yemek kaşığı üzüm pekmezi, 0.05 mg demir içerir.

1 yemek kaşığında 0.13 gram protein ve 0.03 gram lif bulunur.

1 yemek kaşığında 2.28 mg A vitamini bulunur.

1 yemek kaşığında 1.2 C vitamini bulunur.

1 yemek kaşığı 1.08 mg sodyum, 3.84 mg kalsiyum ve 99.84 mg potasyum içerir.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Üzüm pekmezi yüksek şeker değerine ve kalori değerine sahiptir. Bu yüzden de diyette üzüm pekmezi kullanımı gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak uzman diyetisyen tarafından gerçekleştirilecek vücut analizine göre hareket edilmesi gerekir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?