online zayıflama

1 Tane Havuç Kaç Kalori

Bir mineral ve vitamin deposu olarak bilinen ve ülkemiz sofralarında kendisine her zaman yer bulan havuç, tüketilmesi önerilen sağlıklı besinlerden biridir.  Ortalama bir havuç 100 gram ile 300 gram arasında değişen ağırlığa sahiptir. 100 gramlık bir havucun Kcal değeri yaklaşık olarak 41’ dir ve oldukça düşük kalori değerine sahiptir. Bu özelliğiyle de online zayıflama programlarında sıklıkla kullanılmasına başvurulan besin maddeleri arasında yer alır.

İlginç Tarihi

Bilinenin ve günümüzde kullandığımız turuncu renkli havucun aksine kullanılan ilk havuç Beş Bin yıl kadar önce dışı mor içi sarı renge sahip olarak yetişiyor ve kullanılıyordu. Zaman içerisinde turuncu, siyah, kırmızı ve mor renklere sahip havuçlar dünyanın farklı coğrafyalarında üretilmeye ve kullanılmaya devam edildi. Günümüzde kişiye özel diyet listelerinin içerisinde kendisine mutlaka yer bulan turuncu renkli havuçların dışındaki havuçlara da yoğun bir rağbet var, ancak sahip oldukları farklı renklere rağmen, özellikleri ve faydalı durumlarının oranında herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Hatta turuncu renkteki havuç, mor, kırmızı ve beyaz renkli havuçların birleşiminden oluşmuş, 17. Yüzyılda Hollanda’ dan dünyaya ticaret yoluyla yayılmıştır. Hollanda bu renkteki havucun üretimini Kraliyet ailesinin rengi olması dolayısıyla üretmiştir.

1 Havucun Besin Değerleri

100 gramlık bir havuçta

10 gram karbonhidrat bulunur

0.9  gram protein bulunur

3 gram lif bulunur.

0.240 gram yağ bulunur

69 miligram Sodyum bulunur

320 miligram Potasyum bulunur

33 miligram Kalsiyum bulunur

16706 mili gram A vitamini bulunur

5.9 miligram C Vitamini bulunur

0.3 miligram Demir bulunur

Havuçta hiç kolesterol bulunmaz.

Havucun Diyet ve Online Zayıflama Amaçlı Kullanımı

Havuç sahip olduğu düşük kalori değerlerinin yanı sıra, çok zengin besin değerleri ve lifli olma özellikleriyle, sağlıklı besinler arasında yer alır. Bu özellikleriyle online zayıflama yöntemleri gibi hemen her türlü diyet programlarına dahil edilen besinler arasındadır. Ancak şeker oranı biraz yüksek olduğundan insülin direnci ve diyabeti olan kişilerin tüketim miktarına dikkat etmesi gerekir. Bununla birlikte sahip olduğu özellikler ile kullanan kişinin hassasiyetleri birbirleri ile profesyonel biçimde karşılaştırılmalı ve buna göre diyet programlarına dahil edilmelidir. Diyetinizde havuç kullanımı ve hangi miktarlarda kullanacağınızı mutlaka bir uzmana danışmanız önerilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?