1 Porsiyon Pırasa (Pişmiş) Kaç Kalori?

Doğal ve sağlıklı beslenme alanında en fazla tercih edilen sebzelerden birisi olan pırasa, yüksek değerlerdeki içeriği ile insan vücudunun temel gereksinimlerini karşılayabilme de son derece etkilidir. Pek çok sebzeye göre daha düşük kalori değerine sahip olması da online diyetisyen listelerinde yer bulmasını sağlar. Lif içeren sebzelerden de birisi olan pırasa, A ve C vitaminleri yönünden son derece zengindir. Pırasa genel olarak zeytinyağlı ve sıcak yemek olarak tüketilen sebzelerden birisidir. Bu sebeple kilo vermek üzere yapılacak, doğal sebze tüketiminde tercih edilecek pırasanın kalori değerlerinin pişmiş değerlerinin göz önünde bulundurulması gerekir.

Sağlığımıza Etkisi

Pırasanın hem A vitamini hem de C vitamini yönünden zengin bir sebze olması sadece dahili değil harici sorunlara da önemli çözümler teşkil eder. Özellikle de pırasa cildin parlak bir görünüme yardımcı olacak bir cilt sağlığını destekleyici üründür. İdrar söktürücü özelliği ile vücudun daha hızlı temizlenmesini sağlayarak, cildin parlak görünüme sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda da manganez, C vitamini, folat ve demir gibi mineraller yönünden de zengin olması saçların daha kuvvetli ve sağlıklı olmasını sağlar. Damar sağlığının korunmasına da yardımcı olan pırasa kemiklerinde güçlendirilmesinde etkili olur. Kansere yakalanma riskinin düşürülmesi açısından kesinlikle tüketilmesi gerekliliği bulunan pırasa, kronik inflamatuar hastalık riskinin de düşürülmesine yardımcı olur. Lutein ve zeaksantin yönünden zengin içeriğe sahip olmasıyla gözün, zararlı güneş ışınlarına karşı daha kuvvetli olmasını sağlar. Pırasa, hamileler içinde önerilen besinler arasında yer alır ki kilo vermeye yardımcı olması dolayısı ile online diyetisyen listelerinde de tercih edilir.

Besin Değerleri

1 porsiyon pişmiş pırasa (150 gr) 47 (kcal) kalori içerir.

1 porsiyon pişmiş pırasa 11.43 gr. Karbonhidrat içerir.

1 porsiyon pişmiş pırasada 0.3 gram (pişirme tekniğine göre değişkenlik gösterir) yağ bulunur.

1 porsiyon pişmiş pırasa içeriğinde 1.22 gram protein bulundurur.

1 porsiyon pişmiş pırasa kolesterol içermez.

1 porsiyon pişmiş pırasada 1218 mg. A vitamini ve 6.3 mg C vitamini bulunur.

1 porsiyon pişmiş pırasada 1.65 mg demir bulunur.

Diyetisyen Listelerinde Kullanımı

Doğal sağlık kaynağı pırasanın pişmiş (haşlanmış) hali diyetisyen listelerinde tercih edilen önemli besin kaynaklarındandır. Hem düşük kalori değeri hem de zengin besin değerleri ile diyet programlarında dengeleyici bir ürün olarak kullanılır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?