1 Porsiyon Brüksel Lahanası Kaç Kalori?

Modern dönem batı mutfağı kültürüne ait olan besinlerden birisi olan Brüksel lahanası, Frenk lahanası olarak da isimlendirilir. Turpgillerden olan Brüksel lahanasının küçük yumru biçiminde ve kalın şekilde ‘kat kat’ oluşan yaprakları bulunan sebze türlerinden birisidir. Günümüzde ‘doğal ve sağlıklı’ beslenme anlayışının en önemli besinlerinden birisi olan brokoli ile birlikte bu alanda en sık tercih edilen ve önerilen besinlerden birisi olan Brüksel lahanası, kış sebzesidir. 1 porsiyonu yaklaşık 150 gram gelen bir Brüksel lahanası 54 (kcal) kalori değerine sahiptir. Düşük kalori değeri ve yüksek faydaları nedeni ile Brüksel lahanası internet diyetisyeni tarafından yaygın şekilde tercih edilen besinlerdendir.

Sağlığımıza Etkisi

Sağlıklı beslenme anlayışının en önemli iki sebzesinden birisi olan brokoliden sonra gelen besin olan Brüsekl lahanası, tıpkı brokoli  gibi kansere yakalanma riskinin ciddi seviyede düşürülebilmesine yardımcı olur. Özellikle de akciğer, mide ve kalınbağırsak gibi kanser türlerine karşı son derece etkilidir. Buna ek olarak içeriğinde bulunan yüksek miktardaki A, C ve E vitaminleri ile kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve kalp krizi riskini önemli seviyede düşürür. Aynı şekilde yüksek miktardaki potasyum içeriğiyle de yüksek tansiyonun düşürülmesi ve belirli bir seviyede tutulabilmesini sağlar. Göz sağlığı yönünden de son derece önemli etkileri bulunur. Yüksek besin değerleri ile sağlığı korurken, düşük kalori değeri ile formu korumaya da yardımcı olan Brüksel lahanası online diyet listelerinde sıklıkla kullanılır.

Besin Değerleri

1 porsiyon Brüksel lahanası 54 (kcal) kalori içerir.

1 porsiyon Brüksel lahanası 6.68 gram protein, 0.51 gram yağ ve 6.6 gram lif içerir.

1 porsiyon Brüksel lahanasında kolesterol bulunmaz.

1 porsiyon Brüksel lahanası 4.93 gram karbonhidrat içerir.

1 porsiyon Brüksel lahanası 15 mg soydum, 580.5 mg potasyum ve 4.5 mg kalsiyum içerir.

1 porsiyon Brüksel lahanasında 112.5 mg A vitamini ve 168 mg C vitamini bulunur.

1 porsiyon Brüksel lahanasında 1.65 mg demir bulunur.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Hafif kalorili ve lezzetli tatlar arasında yer alan Brüksel lahanası internet diyetisyeni tarafından diyet listelerinde kullanılan sebzelerden birisidir. Ancak diyet programlarında Brüksel lahanasına, kişinin vücut değerlerine bakılarak, farklı pişirme ve tüketim alternatifleri ile yer verilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?