1 Kase Tarhana Çorbası Kaç Kalori?

Kış aylarının en sık tercih edilen ve tüketilen çorbalarından birisi olan tarhana, Anadolu coğrafyasının mutfak kültüründe çok eski tarihlerden bu yana kendisine yer bulmayı başarmış ve günümüz Türkiye’ sinde de vücudun direncini arttırmak üzere yaygın şekilde tüketilmeye devam edilmektedir. İçeriğinde çok geniş çeşitlilikte ürün bulunan bir çorba olması, mevcut temel besin bileşenlerinin de oldukça geniş yelpazede olmasına yol açıyor. Tarhana çorbası bu zengin içeriğinde yüksek oranda life de yer verir. Böylelikle vücutta biriken fazla kalori ve yağların en hızlı şekilde vücuttan atılabilmesi noktasında metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Bu yüzden de online diyet koçu tarafından sıklıkla tercih edilen çorba türlerinden birisi konumunda yer almaktadır. Ayrıca 1 kase tarhana çorbası içeriğinde 121 (kcal) kalori içerir.

Sağlığımıza Etkisi

Günümüzde yaygın şekilde tüketilen tarhana çorbası içeriğinde bulunan yüksek miktardaki lif, vücut üzerinde kolesterol dengelenmesine yardımcı etkilerde bulunur. Bunun yanı sıra düzenli ve ideal miktarlarda tarhana çorbasının tüketilmesi kalp krizi başta olmak üzere kolon kanseri, obezite ve yüksek tansiyon gibi önemli sağlık sorunları riskinin önemli oranda düşürülebilmesine yardımcı olacak düzeyde vücutta koruma sağlar. Bunun yanı sıra tarhana, insan vücudu açısından son derece önemli gereklilikler olan çeşitli aminoasitleri dengeli ve yüksek seviyede içermesinden dolayısı ile de vücudun mikroplara karşı daha yüksek dirençli olmasını sağlar ki bu etkisi bol mineral ve vitamin içeriğinin de önemli etkileri arasında bulunur. Tarhana çorbası özellikle de B vitamin grubuna yönelik olarak son derece önemli kaynaklardan birisi konumunda bulunur. Online diyet koçu tarafından tarhana çorbası yüksek lif içeriği ve diğer besin değerleri nedeni ile kullanılabilen çorbalardan birisidir.

Besin Değerleri

1 kase tarhana çorbası 121 (kcal) kalori içerir.

1 kase tarhana çorbasında 4.6 gram protein, 6.58 gram yağ bulunur.

1 kase tarhanada 9.98 mg karbonhidrat bulunur.

1 kase tarhana çorbası 1.12 gram lif içerir.

1 kase tarhana çorbasında 21.67 mg kolesterol, 284.21 mg potasyum ve 394.14 mg sodyum bulunur.

1 kase tarhanada 88.32 mg vitamin A ve 12.05 mg vitamin C bulunur.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Tarhana çorbaları diyet listelerinde kişiye göre diyet programı oluşturularak, kullanılabilir. Kişinin vücudundaki temel gereksinimler, yağ ve kalori durumu gibi değerler üzerinden farklı niteliklerde tarhana çorbası kullanımı gerçekleştirilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?