1 Gram Krem Peynir Kaç Kalori?

Sabah kahvaltılarının zenginliği, hem iştahın açılması hem de daha geniş bir tat çeşitliliğinin yaratılabilmesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısı hazırlanırken, sofrada çok çeşitli besinlere yer verilmesi önerilir. Ancak bunu yaparken de hem sağlığın hem de kalori değerlerinin göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Sabah kahvaltılarının önemli parçalarından peynirde farklı lezzet ve tatlar yaratmak üzere çeşitlilik genellikle krem peynir ile sağlanıyor. Krem formunda üretimi gerçekleştirilen peynir ile sabah kahvaltılarına lezzet çeşitliliği oldukça etkin şekilde katılabiliyor. Piyasada krem peynir konusunda farklı marka seçenekleri bulunuyor. Bu marka çeşitliliği krem peynirin lezzetinde farklılıklar sağladığı gibi kalori değerleri açısından da değişikliklerin söz konusu olmasına yol açabiliyor. Bu çerçevede de 1 gram krem peynirde bulunan kalori değeri markasına göre 2 veya 3 (kcal) arasında değişkenlik gösterir. Düşük seviyede olacak şekilde online diyet listelerinde de krem peynir kullanımı gerçekleştirilir.

Sağlımıza Etkisi

Herkesin de bildiği üzere peynir, insan sağlığı açısından çok önemli kaynaklardan birisidir. Bu sebeple de her uzman, her yaş grubuna göre değişkenlik gösterecek şekilde de olsa peynir tüketimine önem verilmesi konusunda uyarıyor. Günümüzün sıklıkla tüketilen peynir türlerinden olan krem peynirin zararlı olup, olmadığı her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu aşamada önemli olan nokta, peynirlerin üretilişindeki sağlık koşulları ve uygulanan işlemlerdir. Yani krem peynir üretiminin sağlıklı işlemler ile gerçekleştirilmesi durumunda zararlarının, faydalarından daha fazla olduğu söylenemez. Özellikle kalsiyum ve protein yönünden zengin olması ile kemiklerin güçlendirilmesinde, mide sorunlarının giderilmesinde ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde çok önemli faydaları bulunur. Aynı zamanda da yüksek seviyede olmayan kalori değeriyle diyetisyen listelerinde sabah kahvaltılarının çeşitlendirilmesi için tercih edilir.

Besin Değerleri

1 gram krem peynirde 2-3 (kcal) kalori bulunur.

1 gram krem peynir, 0.03 gram karbonhidrat barındırır.

1 gram krem peynirde 0,08 gram protein bulunur.

1 gram krem peynir 0.17 gram yağ içerir.

Krem peynir lif içermez.

1 gram krem peynir 5.62 mg kalsiyum içerir.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Peynir ürünleri genel olarak yüksek miktarda yağ içermesi ve bakteriyel yönden çok zengin olmaları nedeni ile online diyet listelerinde sık şekilde kullanılmaz. Genel olarak diyet programlarındaki kullanımı minimal seviyelerde olur ki krem peynirde aynı şekilde sadece sabah kahvaltılarına zenginlik kazandırılmak üzere düşük miktarlarda ve belirli aralıklarda kullanılır.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?