siyah pirinç kalorisi

1 Fincan Siyah Pirinç Kaç Kalori? (Yasak Pirinç)

Türkiye’ de pek de yaygın olmayan bir besin olan siyah pirinç, yasak pirinç adı ile de bilinir. Genel olarak Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde yetiştiriciliği gerçekleştirilir, peki bu siyah pirinç kaç kalori? Birbirine yakın özelliklere ve niteliklere sahip olan kahverengi pirinç ve yabani pirinç gibi pirinç türlerine göre siyah pirinç, daha yüksek seviyede faydalı etkiler içerir. Türkiye’ de özellikle son yıllarda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte popülerleşen online diyet listelerinde sıklıkla kullanımıyla siyah pirinç, yaygınlaşmaya başladı. Yaklaşık 100 grama denk gelen 1 fincan siyah pirinç 267 (kcal) kalori değerine sahiptir.

Sağlımıza Etkisi

Çok eski tarihe sahip bir pirinç türü olan siyah pirinç, doğu dünyasında önemli bir yere sahiptir. Son derece önemli rahatsızlıklara karşı mücadelede insanın en büyük yardımcısı olan antioksidan yönünden fazlasıyla zengin olması sayesinde vücut direncinin artırılabilmesine yardımcı olur. Bunun yanında diyet lifi ve anti-inflamatuar niteliklere sahip olan siyah pirinç pek çok sağlık sorununa karşı iyileştirici etkilerde bulunur. Bu hastalıklar arasında ise şeker hastalığı (diyabet), kanser türleri ve kalp rahatsızlıkları yer alır. Siyah pirinç kaç kalorisi soruna cevap vermeden önce, kullanım alanlarını ve bizim bu besini huzur içinde kullanabiliyor olmamızı bilememiz gerekir. Online diyet listelerinde de tercih edilmesiyle gündeme gelen siyah pirinç fazla kilo problemine karşı içeriğindeki temel bileşenleri sayesinde kilo alımının durdurulmasına destek sağlayarak, katkıda bulunur.

Besin Değerleri

1 fincan siyah pirinç içeriğinde 267 (kcal) kalori bulunur.

1 fincan siyah pirinçte, 56.6 gram karbonhidrat bulunur.

1 fincan siyah pirinç içeriğinde 8.3 gram protein ve 2.5 gram yağ bulunur.

1 fincan siyah pirinç 3.3 gram lif içerir.

Siyah pirinçte kolesterol, sodyum ve potasyum bulunmaz.

Siyah pirinç A grubu ve B grubu vitaminleri içermez.

Siyah pirinçte kalsiyum bulunmaz.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Birkaç yıldır özellikle sağlıklı yaşam furyasının yaygınlaştığı ve geniş kesimleri etkilediği 21. Yüzyıl dünyasında öne çıkan besinlerden olan siyah pirinç yani yasak pirinç yüksek kalori değeri içerir. Ancak hem lif içeriği hem de sindirim sistemini düzenleyici etkisi ile sadece online diyetisyen tarafından yapılacak vücut durumu incelemelerine göre uygun olduğu yönünde bir rapor oluşturulması sonucunda diyette kullanımı gerçekleştirilebilir.

Ataşehir ya da Kozyatağı bölgesinde ikamet ediyor iseniz, Diyetisyen Tuğçe Sert Beslenme ve Diyet Danışma Merkezine diyetisyentugcesert.com/ uğrayarak, randevunuzu planlayabiliriz. Yeni bir adım atmak için, bana üretmeyi bırak!

2 Yorum

 1. Serkan
  26 Temmuz 2021

  Fincan ne fincan?!!! Gram a ne oldu?
  Böyle saçma sapan bi ölçü olabilir mi yaa

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   4 Ağustos 2021

   Pilav yapan insanlar için bu tarif verilmiştir, bu kadar saçma ölçü olabilir 🙂

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?