1 Fincan Siyah Pirinç (Yasak Pirinç) Kaç Kalori?

Türkiye’ de pek de yaygın olmayan bir besin olan siyah pirinç, yasak pirinç adı ile de bilinir. Genel olarak Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde yetiştiriciliği gerçekleştirilir. Birbirine yakın özelliklere ve niteliklere sahip olan kahverengi pirinç ve yabani pirinç gibi pirinç türlerine göre siyah pirinç, daha yüksek seviyede faydalı etkiler içerir. Türkiye’ de özellikle son yıllarda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte popülerleşen online diyet listelerinde sıklıkla kullanımıyla siyah pirinç, yaygınlaşmaya başladı. Yaklaşık 100 grama denk gelen 1 fincan siyah pirinç 267 (kcal) kalori değerine sahiptir.

Sağlımıza Etkisi

Çok eski tarihe sahip bir pirinç türü olan siyah pirinç, doğu dünyasında önemli bir yere sahiptir. Son derece önemli rahatsızlıklara karşı mücadelede insanın en büyük yardımcısı olan antioksidan yönünden fazlasıyla zengin olması sayesinde vücut direncinin arttırılabilmesine yardımcı olur. Bunun yanında diyet lifi ve anti-inflamatuar niteliklere sahip olan siyah pirinç pek çok sağlık sorununa karşı iyileştirici etkilerde bulunur. Bu hastalıklar arasında ise şeker hastalığı (diyabet), kanser türleri ve kalp rahatsızlıkları yer alır. Online diyet listelerinde de tercih edilmesiyle gündeme gelen siyah pirinç fazla kilo problemine karşı içeriğindeki temel bileşenleri sayesinde kilo alımının durdurulmasına destek sağlayarak, katkıda bulunur.

Besin Değerleri

1 fincan siyah pirinç içeriğinde 267 (kcal) kalori bulunur.

1 fincan siyah pirinçte, 56.6 gram karbonhidrat bulunur.

1 fincan siyah pirinç içeriğinde 8.3 gram protein ve 2.5 gram yağ bulunur.

1 fincan siyah pirinç 3.3 gram lif içerir.

Siyah pirinçte kolesterol, sodyum ve potasyum bulunmaz.

Siyah pirinç A grubu ve B grubu vitaminleri içermez.

Siyah pirinçte kalsiyum bulunmaz.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Birkaç yıldır özellikle sağlıklı yaşam furyasının yaygınlaştığı ve geniş kesimleri etkilediği 21. Yüzyıl dünyasında öne çıkan besinlerden olan siyah pirinç yani yasak pirinç yüksek kalori değeri içerir. Ancak hem lif içeriği hem de sindirim sistemini düzenleyici etkisi ile sadece online diyetisyen tarafından yapılacak vücut durumu incelemelerine göre uygun olduğu yönünde bir rapor oluşturulması sonucunda diyette kullanımı gerçekleştirilebilir.

Yorum Yaz