diyetisyen Tuğçe Sert

1 Domates Kaç Kalori

Mutfak kültürümüz içerisinde pek çok rakibine göre oldukça yeri olan domatesin ana vatanı Orta ve Güney Amerika. 18. Yüzyılın sonlarına doğru tanıştığımız domates, önceleri bugün kiraz domates dediğimiz türüyle ülkemize geldi, aşılamalar yoluyla günümüzde tükettiğimiz domates türü oluşturuldu. O yıllar Avrupa ve Amerika’ da bile temkinli yaklaşılan ve pek sevilmeyen domates, ülkemizde hızlı bir şekilde benimsendi ve mutfak kültürümüzde kendisine kısa süre içerisinde çok önemli bir yer edindi. Günümüzde domates ve yanı sıra çeşitli ürünleri her Türk sofrasının vazgeçilmezi durumundadır. Sağlıklı diyet çalışmalarında diyetisyen ve uzmanlar tarafından sıklıkla diyet programlarında domates kullanılır.

Diyetisyen Görüşüyle Sağlığımıza Etkisi

Lifli bir besin olan domates, aynı zamanda sahip olduğu düşük kalori oranı, yoğun A ve C vitamini, potasyum ve minerallerle, en sağlıklı gıdalardan biridir. Antioksidan özelliğe sahip olması Kanser ve benzeri birçok hastalığa karşı vücudumuzun savunmasına sağladığı katkı gibi özellikleri, domatesi her açıdan sofralarımızın vazgeçilmezi olarak kabul etmemiz gerektiğinin kanıtlarıdır. Ortalama boyuttaki bir adet domates yaklaşık olarak 17, 7 Kcal kalori değerine sahiptir.

100 Gr Domatesin Besin Değerleri

100 gram domates ortalama Kalori (kcal) 17,7 değerine sahiptir

100 gram domateste yağ oranı 0,2 gramdır.

100 gram domateste hiç kolesterol bulunmaz.

100 gram domateste 5 mg Sodyum bulunur.

100 gram domateste 237 mg Potasyum bulunur.

100 gram domates 3,9 gram Karbonhidrat değerine sahiptir.

100 gram domates 1,2 gram Diyet Lifi bulunur.

100 gram domateste 2,6 gram şeker bulunur.

100 gram domateste 84 gram A vitamini bulunur.

100 gram domateste 24, 5 gram C vitamini bulunur.

100 gram domateste 0,1 mg B6 vitamini bulunur.

100 gram domateste 10 mg Kalsiyum ve 0,3 mg Demir bulunur.

100 gram domates 11 mg Magnezyum içerir.

Diyet Sırasında Domates Kullanımı

Ben Diyetisyen Tuğçe SERT olarak, hazırladığım diyet programlarında domatese sıklıkla yer veriyorum. Bunun en önemli nedeni domatesin içerisinde bulunan likopendir.  Likopen yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Vücudumuzu  kansere karşı korur ve aynı zamanda kalp sağlığına iyi gelir. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Likopen domates haricinde karpuz ve greyfurtta da bulunur.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?