baklava kaç kalori

1 Dilim Baklava Kaç Kalori

1 dilim baklava kaç kalori, sorusuna sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için, öncelikle bu geleneksel tatlımızın hazırlanırken kullanılan tereyağ, şeker, un ve antep fıstığı oranlarına hakim olmamız gerekmektedir. Bilindiği üzere, baklava şerbetli tatlılar grubuna giren oldukça yüksek kalorili bir besindir. Bu sebepten dolayı, diyet yapanlar ya da diyabet hastaları için fazla miktarda tüketilmesi çok da sağlıklı değildir. Bu sebepler göze alındığında, baklava yemeden önce acaba kaç kalori alacağım diye düşünmek, her zaman faydalıdır.

Diyet Yaparken Baklava Yenir mi?

Ortalama bir dilim baklava kaç gram dediğimiz de, seçkin üreticilerin menulerinde 40 gram olarak servis edildiğine ulaştım. Bu noktada tatlımız, ağırlığının yüzde 40’i karbonhidrattan, yüzde 20’sini tereyağı’ ndan almaktadır. Kalan kısım da iç malzemesi ve şerbetinden gelmektedir. Bu bilgiler ışığında yapılan araştırmalara göre, bir dilim baklava 125 kaloridir. Bu değere yaklaşık olarak hesaplama yaptığımız da 100 gram baklava 275 kalori diyebiliriz.

Günlük hayatımızdan örnek verdiğimiz de, bir mekanda sipariş ettiğimiz baklava porsiyonu 4 dilim içermektedir ve dondurmasız olduğunu varsayarsak, bize olan geri dönüşü 500 kalori gibi yüksek bir değer olacaktır. Görüldüğü gibi baklava hiç de masum bir tatlı değildir.

baklava kalorisi

Baklava Kaç Kalori ve Bu Kalorileri Nasıl Yakarım?

Karşı koyamadığımız baklavanın tadı ne kadar güzel olsa da, sonunda almış olduğumuz kaloriyi de düşünmeliyiz. Eğer fazla kilo problemimiz var ise, alacağımız bir kaç önlem ile sorun çıkmayacaktır. Bildiğiniz üzere, kilo vermek çok basit bir dengeye bakmaktadır. Aldığınız kaloriden harcadığınız kaloriyi çıkarttığınız zaman, eğer sonuç negatif çıkıyor ise kilo verme sürecine başlarsınız. 1 dilim baklava dilimi 115 kcal ise, 30 dakika tempolu yürüyüş ile bu aldığınız kaloriyi yakabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?