diyet ve baklava

1 Dilim Baklava Kaç Kalori

1 dilim baklava kaç kalori, sorusuna sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için, öncelikle bu geleneksel tatlımızın hazırlanırken kullanılan tereyağ, şeker, un ve antep fıstığı oranlarına hakim olmamız gerekmektedir. Bilindiği üzere, baklava şerbetli tatlılar grubuna giren oldukça yüksek kalorili bir besindir. Bu sebepten dolayı, diyet yapanlar ya da diyabet hastaları için fazla miktarda tüketilmesi çok da sağlıklı değildir.

Diyet sırasında Kullanımı

Ortalama bir dilim baklava kaç gram dediğimiz de, seçkin üreticilerin menulerinde 40 gram olarak servis edildiğine ulaştım. Bu noktada tatlımız, ağırlığının yüzde 40’i karbonhidrattan, yüzde 20’sini tereyağı’ ndan almaktadır. Kalan kısım da iç malzemesi ve şerbetinden gelmektedir. Bu bilgiler ışığında yapılan araştırmalara göre, bir dilim baklava 125 kaloridir. Bu değere yaklaşık olarak hesaplama yaptığımız da 100 gram baklava 275 kalori diyebiliriz.

Günlük hayatımızdan örnek verdiğimiz de, bir mekanda sipariş ettiğimiz baklava porsiyonu 4 dilim içermektedir ve dondurmasız olduğunu varsayarsak, bize olan geri dönüşü 500 kalori gibi yüksek bir değer olacaktır. Görüldüğü gibi baklava hiç de masum bir tatlı değildir.

baklava kalorisi

Yorum Yaz