1 Bardak Şekersiz Çay Kaç Kalori?

Türk ve Anadolu kültürünün en fazla göze çarpan detaylarından birisi olan çay, gününün önemli bölümünde sıklıkla tüketilen bir içecektir. Anadolu kültüründe ve coğrafyasında çok eski çağlardan bu yana tüketilen bir içecek olan çay, modern yüzyıl dünyasında da Anadolu coğrafyasının her köşesinde yaygın olarak tüketiliyor. Sabah kahvaltıları, çalışma esnasında veya arasında, öğün sonralarında olacak şekilde tüm güne yayılacak biçimde yoğun çay tüketiminin bulunduğu modern Türkiye’de diyet yapan kişiler açısından tüketiminin ne gibi etkiler oluşturacağı da yine en fazla gündeme gelen sorulardan birisidir. Özellikle çayın yüksek miktarda tein içeriyor olması diyetisyen listesi içerisinde yer verilip, verilmemesi tartışmasının daha fazla ön planda olmasındaki en önemli etkenlerden birisini oluşturmaktadır. Bu noktada şekersiz çay önerisi diyet programlarına yönelik öne çıkarken, 1 bardak şekersiz çay 0 kcal kalori içermektedir.

Sağlımıza Etkisi

Çayın en fazla bilinen ve dikkat çeken özelliklerinden birisi tein içeriyor olmasıdır. Özellikle yüksek miktarda kafein içeren bir kahveden dahi daha fazla konsantrasyon sağlayıcı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca çayın içeriğinde polifenol de bulunur. Uyarıcı etkisi sayesinde vücudun hem zihinsel hem de fiziksel yorgunluğundan arındırılmasını sağlar. Aynı zamanda da son yıllarda yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre çay tüketiminin insan vücudunda kolon kanseri başta olmak üzere çok sayıdaki kanser türüne karşı önleyici etkilerde bulunduğu belirlenmiştir. Antioksidan özelliği de bulunan çayın diş ve diş eti sorunlarına karşı da son derece önemli etkileri bulunur. Ancak tüm bu özelliklerine karşın yüksek miktarda çay tüketiminin gerçekleştirilmesi kalp çarpıntısı, mide bulantısı ve uykusuzluk sorunlarının yaşanmasına neden olur. Günümüzde diyetisyen programları çerçevesinde de 0 kalori içeren çayın kullanımı diyette genel olarak yüksek miktarda kalori içeriyor olması dolayısıyla şekersiz olarak tercih ediliyor.

Besin Değerleri

1 bardak şekersiz çayda 0 (kcal) kalori bulunur.

1 bardak şekersiz çayda karbonhidrat bulunmazken, 0.07 gram protein bulunur.

1 bardak şekersiz çay yağ, lif ve kolesterol içermez.

1 bardak şekersiz çay 0.7mg sodyum, 11.9mg potasyum ve 5.6mg kalsiyum içerir.

Diyetisyen Tarafından Kullanımı

Fazla kiloları nedeni ile diyet programına uygun beslenme çizelgesi bulunan kişilerin önemli alışkanlıklarından birisi olan çayın diyette kullanımı online diyet listelerinde, günlük ortalama 3 ila 4 bardak ile sınırlı olacak şekilde tamamen şekersiz olarak tercih edilir. Hatta mümkün olabildiğince açık ve limon ilave edilerek, diyette kullanımı gerçekleştirilmesine dikkat edilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?