1 Bardak Salep Kaç Kalori?

Kış aylarının vazgeçilmez sıcak içeceklerinden birisi olan salep, orkide köklerinin ‘toz’ formuna getirilmesi ile elde edilen bir içecektir. Özellikle de kış aylarında yoğun olarak tüketilen koruyucu etkilerde bulunan bir içecektir. Salep yüksek kalori değeri ile kış aylarında daha yüksek etkilerde bulunur. Bu yüzden de kış aylarında kullanımı oldukça yüksek oranlara ulaşmaktadır. Salep yüksek besin değerlerine sahip olan bir sıcak içecek olması nedeni ile oldukça faydalıdır. Ancak salep içeriğinde bulunan şeker ve yağ seviyesinin fazla olması nedeni ile kalori değeri de yüksek sevidedir. Bu doğrultuda da 1 bardak salep 188 (kcal) kalori değerine sahiptir. Uzman diyet koçu tarafından da bu değerleri doğrultusunda tercih edilen diyet unsurlarından birisi arasında bulunmaz.

Sağlımıza Etkisi

Salep, öksürük ve bronşit tedavisi konusunda ‘alternatif tıp’ alanında sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra bağırsaklarda çalışma potansiyelini arttırarak başta kabızlık sorunu olmak üzere tüm sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur ve vücutta biriken toksinlerin ve kalorilerin en hızlı şekilde vücuttan atılabilmesine yardımcı olur. Kış aylarında yoğun olarak kullanılmasındaki önemli etkenlerden birisi olarak öne çıkan, vücut sıcaklığını dengeleme özelliğine sahiptir. Salep, afrodizyak etkiye sahip olması ile hem kadınlar hem de erkekler açısından ‘cinsel güç ve isteği’ arttırma etkisinde bulunur. Bayanların adet düzensizliklerinin giderilmesinde de salebin önemli etkileri bulunur. Uzman diyet koçu tarafından diyet listesinde zayıflama konusunda olumlu etkileri bulunmaması dolayısı ile kullanılan içeceklerden birisi değildir.

Besin Değerleri

1 bardak salep 188 (kcal) kalori içerir.

1 bardak salepte 6’ şar  mg A ve C vitamini bulunur.

1 bardak salep,  6 gram yağ içerir.

1 bardak salep, 0.4 gram lif içerir.

1 bardak salepte 836 mg kalsiyum, 1130 mg potasyum ve 356 mg sodyum bulunur.

1 bardak salep, 14 mg kolesterol içerir.

1 bardak salepte 27.8 mg karbonhidrat ve 0.2 mg demir bulunur.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Salep kış aylarında sağlığın en iyi şekilde korunabilmesini ve soğuk havanın etkisini düşürücü etkilerde bulunuyor olsa da online diyetisyen tarafından tercih edilen içeceklerden birisi değildir. Yüksek kalori, şeker ve yağ seviyesi dolayısı ile diyette olumsuz etkiler oluşturur.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?