1 Bardak Filtre Kahve (Şekersiz) Kaç Kalori?

Filtre kahve, orta kalınlıkta çekilen kahve çekirdeklerinden özel kahve makineleri ya da ‘French Press’ adlı makinesinde demlenmesiyle hazırlanan bir kahve türüdür. Modern dünyada kahve tüketimi özellikle kent yaşantısında oldukça yüksek seviyelerdedir. Sunduğu birbirinden farklı etkilerdeki aromaları ile çok çeşitli seçeneği bulunan zengin kahve dünyasında, son dönemlerin popüler türü filtre kahve oluyor. Kentin her noktasında rahatlıkla bulunabilecek veya pratik şekilde her yerde yapılabilecek bir kahve türü olan filtre kahve içeriğindeki yüksek orandaki kafein ile çalışmaya odaklanma konusunda yardımcı olur ve beraberinde uyarıcı etkide bulunur. Bu özellikleri nedeniyle çalışan bireylerin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır. İçim keyfi ve etkileri dolayısıyla tercih edilen 1 bardak şekersiz filtre kahve 2 (kcal) kalori içerir. Düşük kalori değeri dolayısıyla online diyetisyen tarafından özel kilo kontrolü sağlayan menülerde şekersiz filtre kullanımı söz konusu olur.

Sağlığımıza Etkisi

Bir kahve türü olan filtre kahve, günümüzde kahvenin bilinen tüm etkilerini içeriğinde taşır. Özellikle vücutta noradrenalin ve dopamin salımının söz konusu olmasını sağlayan kafein psiko-aktif madde niteliği taşır. Ayrıca karaciğer açısından çok önemli faydaları bulunan filtre kahve, günlük düzenli tüketimiyle siroz olma riskini önemli oranda düşürür. Metabolizmanın hızlı çalışmasını da sağlayan filtre kahve bu yüzden diyetisyen programlarında tercih edilen içeceklerden birisidir. Antioksidan özelliği bulunan filtre kahvedeki B2, B3 ve B5 vitaminleri, sağlıklı bir yaşam için çok önemli destekleyici etkiler sağlar. Parkinson, kalp hastalıkları ve Alzheimer fiziksel rahatsızlıklara karşı olduğu gibi depresyon ve mutsuzluğu engeller ve sinirlerin yatıştırılabilmesine yardımcı olur.

Besin Değerleri

1 bardak şekersiz filtre kahve 2 (kcal) kalori içerir.

1 bardak şekersiz filtre kahve 0.24 gram protein ve 0.08 gram yağ içerir.

1 bardak şekersiz filtre kahve karbonhidrat ve lif içermez.

1 bardak şekersiz filtre kahve 4.22 mg sodyum içerir.

1 bardak şekersiz filtre B2, B3 ve B5 vitaminlerini içerirken, A ve C vitamini içermez.

Diyetisyen listelerinde Kullanımı

Çok düşük kalori değeri bulunan filtre kahve, şekersiz olması koşuluyla diyetisyen özel diyet programlarında yer verilen içeceklerden birisidir. Metabolizmayı hızlandıran etkisiyle kilo vermeye yardımcı olması da tercih edilen içecek türü olmasında oldukça etkilidir.

Yorum Yaz