1 Adet Yeşil Zeytin Kaç Kalori?

Sabah kahvaltılarında en çok bulunan ürün olan zeytin, içeriğinin zenginliğiyle tam bir besin deposudur. Her ne kadar besin değerleri açısından çok yüksek olsa da zeytin seçiminde dikkatli olmak gerekir. Özellikle yeşil ve siyah olarak ikiye ayrılan zeytinde, siyah zeytinin yağ oranı, yeşil zeytine oranla daha fazladır. Bu yüzden de kişiye özel diyet programı hazırlama noktasında yeşil zeytin tercih edilmesi daha doğru seçim haline geliyor. 1 adet yeşil zeytin 6 (kcal) kalori değerine sahiptir.

Sağlığımıza Etkisi ve kişiye özel diyet programı hazırlama

Kişiye özel diyet programı hazırlama sırasında ilk olarak tercih edilen yeşil zeytin, özellikle sabah öğünlerinde vücudun en temel gereksinimlerinin sağlıklı şekilde karşılanabilmesi amacıyla kullanılıyor. Ancak yeşil zeytin her ne kadar besin deposu olsa da içeriğinde yüksek tuz oranı bulunması nedeni ile genel olarak tuzsuz olanlarının tuz kısıtlaması bulunan kişiler tarafından tercih edilmesi gerekir. Zeytin, iştah açıcı bir besin olurken, böbreklerde meydana gelebilecek kum ve taşın oluşumuna engel olur. Kan şekerini düşürür, baş ağrısını giderir ve en önemlisi de başta mide ekşimesi gibi pek çok mide sorununa karşı oldukça iyi gelir. Aynı zamanda da cilt bakımı açısından da zeytin kullanımı gerçekleştirilebilir.

Yeşil Zeytinin Besin Değerleri

1 adet yeşil zeytin 6 (kcal) kalori içermektedir.

1 adet yeşil zeytinde 0,06 gram protein, 0.11 gram karbonhidrat ve 0.08 mg demir bulunur.

1 adet yeşil zeytinde 0.54 gram yağ bulunur.

1 adet yeşil zeytin içeriğinde 84 mg sodyum, 1.8 mg potasyum ve 3.6 mg kalsiyum bulunur.

Diyette Yeşil Zeytin Kullanımı

Yeşil zeytin, online diyet koçluğu çalışmalarında besin değerleri ve vücut gereksinimini düşük kaloriyle karşılıyor olması sebebiyle yoğun olarak kullanılıyor. Yeşil zeytin diyet listesinde genellikle sabah öğünlerinde 1 ila 8 arasında değişen sayılarda kullanılıyor. Diyet programında sabah öğününde 8 adet yeşil zeytin tüketilmesi sağlanarak, vücudun ihtiyacı olan yağ miktarını (1 kaşık yağ) düşük kalori değeriyle karşılama şansı verir. Diyetisyen ile birlikte kilo verme sürecinde, doğru şekilde yağ kullanımı bizler tarafından beklenmektedir.

 

6 Yorum

 1. Suna akkaş
  13 Ocak 2019

  Kilo almak istiyorum artık. ???

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   25 Nisan 2019

   Profesyonel bir destek aldınız mı acaba? İletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

 2. ali ihsan turan
  25 Kasım 2019

  Ellerinize saglik, cok basarili bir makale olmus.

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   25 Kasım 2019

   Tesekkurler 🙂

 3. Yıldırım Kemal
  14 Şubat 2020

  Tek öğün diyeti konusunda ne düşünüyorsunuz.

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   10 Nisan 2020

   Merhaba,

   Tek öğün beslenmek yetersiz maalesef.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?