kişiye özel diyet, diyetisyen Tuğçe Sert

1 Adet Salatalık Kaç Kalori?

Doğallığı ve lezzetiyle her öğünün vazgeçilmez besinleri arasında ilk sırada yer alan salatalık, salatalara renk katan eşsiz bir sebzedir. Düşük değerdeki kalorisi ve bolca su içeren bir sebze olan salatalık, doğal beslenme alışkanlıkları yönünden muhteşem bir alternatiftir. Yoğun miktarda su içeriyor olması vücudun canlılık kazanmasına neden olduğundan kişiye özel diyet listelerinin öncelikli tercihlerinden birisidir. Düşük kalori değerine sahip olan salatalıkta 14 (kcal) kalori değeri bulunuyor.

Sağlığımıza Etkisi

Kilo kontrolü amacı ile oluşturulan ya da vücuttaki fazla kilolardan arınmak amacı ile oluşturulan kişiye özel diyet listelerinin vazgeçilemez besinlerinden birisi olan salatalık, vücuda pek çok açıdan önemli etkilerde bulunur. Özellikle de salatalığın cilt üzerinde oluşturduğu çok önemli olumlu etkileri bulunur. Aynı zamanda da içermekte olduğu yüksek lif miktarıyla birlikte vücuttaki sindirim sistemi organları bağırsak ve mide sağlığının korunmasını ve stabil bir şekilde çalışmalarının sağlanmasını mümkün kılıyor. Kansere karşı da vücutta ciddi düzeyde bir koruma sağlayan bir besin olan salatalığın en az fazla kilolardan kurtulma kadar mutlaka sağlıklı ve doğal beslenme alışkanlıkları açısından da düzenli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Besin Değerleri

1 adet salatalıkta 14 (kcal) kalori değeri bulunur.

1 adet salatalıkta 2,17 gram karbonhidrat bulunur.

1 adet salatalık 0,24 gram yağ içerir.

1 adet salatalıkta 0,65 gram lif bulunur.

1 adet salatalıkta 9,6 mg sodyum, 169,2 mg potasyum ve 18 mg kalsiyum bulunur.

1 adet salatalık 18 mg kalsiyum içerir.

1 adet salatalıkta A vitamini 79,2 mg seviyesindeyken,  C vitamini 9,6 mg seviyesindedir.

Kişiye Özel Diyet İçerisinde Kullanımı

Salatalığın içeriğinde bulunan yoğun miktardaki C ve K vitaminleriyle magnezyum ve kalsiyum değerleri sayesinde vücutta direncin artmasını ve metabolizma düzeni oluşturması sebepleriyle, diyet programlarında sıklıkla kullanılır. Salatalık ile diyet programınızda özellikle ara öğünleri düşük kalori, yüksek besin değeri ile geçirmeniz sağlanır. Ancak diyetlerin kişiye özel koşulları nedeniyle, salatalığı da diyetinizde kullanmadan önce mutlaka bir uzman diyetisyen görüşüne başvurmalısınız.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?