1 Adet Nane Kaç Kalori?

Nane, A ve C vitamini ile birlikte folik asit yönünden en zengin doğan besinlerden birisidir. Pek çok farklı kullanım alternatifi bulunan nane, geleneksel Anadolu mutfağında da ‘çeşni’ olarak etkin biçimde çok eski tarihlerden beri kullanılmıştır. Çorbalardan, yemeklere ve hatta harici olarak kullanımına kadar pek çok farklı alanda etkin biçimde kullanılmakta olunan nanenin bilinen pek çok faydası bulunur. Yaklaşık 1 grama denk gelen 1 dal nane hiç kalori içermemektedir. Kalori içermemesi ile birlikte içeriğindeki zengin besin değerleri ve mineraller dolayısı ile son derece yaygın ve sık bir şekilde online diyet programlarında kullanılan bir bitkidir.

Sağlığımıza Etkisi

Çok eski çağlara kadar uzanan bir kullanımı bulunan nane, ‘alternatif tıp’ alanında da yaygın olarak kullanılır. Günümüz modern dünyasında sakız, şeker, nefes spreyleri, diş macunları gibi pek çok besin ve bakım ürünü içerisinde yaygın şekilde nane kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan mentol etkisi ile vücutta ferahlatıcı bir etki yaratıyor olması da günümüzde yoğun kullanımına neden olur. Nane bitkisi sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca solunum yollarında ‘aromatik’ etkisi sayesinde astım ve bronşit hastaları açısından son derece etkilidir. Baş ağrısının geçirilmesinde ve ruhsal problemlerde iyileştirici etkileri bulunduğu belirtilen nane, hafızanın da güçlendirilmesine yardımcı olur. Kış aylarında yaygın şekilde görülen saman nezlesi ve alerjisinin tedavisinde destekleyici etkilerde bulunur. İlaveten ağız ve diş sağlığı, bakımı açısından da nanenin önemli etkileri bulunur. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da nanenin kanser riskinin düşürülmesi noktasında da önemli etkileri olduğu belirtilmektedir. Doğal yollarla ve sağlıklı bir şekilde vücudundaki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için yardımcı bir bitki olan nane, içeriğindeki uyarıcı etken sayesinde tüketilen besinlerin vücutta daha hızlı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olduğu bilindiğinden online diyet programlarında kullanımı görülür.

Besin Değerleri

1 adet (1 gram) nane kalori içermez.

1 demet (100 gram) nane 41 (kcal) kalori içerir.

1 adet nane 0.02 mg karbonhidrat, 0.03 gram protein, 0.01 gram yağ ve 0.07 gram lif içerir.

1 adet nane 0.05 mg soydum, 2.09 mg kalsiyum ve 3.21 potasyum içerir.

Nane kolesterol barındırmaz.

Nanede A vitamini bulunmaz.

1 adet nanede 0.26 mg C vitamini bulunur.

1 adet nane içeriğinde 0.06 mg demir bulunur.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Sindirimin daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde yapılmasına yardımcı olduğundan maydanozun diyetisyen programlarında yaygın kullanımı görülür. Uzman diyetisyenin hazırlayacağı kişiye özel diyet programında oran yönünden değişkenlik gösterecek şekilde nane tüketilmesine önem verilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?